چشمه عسل: توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز با حمایت مردم شهرستان تشکیل و ثبت شد. آیا واقعا تفاوتی بین این شرکت با سایر شرکت‌ها وجود دارد یا فقط صرفاَ در حد حرف می‌باشد و حمایتی وجود ندارد؟ آیا می‌توان امیدوار بود که مردم شهرستان از منافع و رانت‌های فراوان این شهرستان سهمی ببرند؟ آیا به نظر شما به عنوان مدیرعامل شرکت توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز رسیدن به این خواسته و درخواست مردم، شدنی است؟

 همانطور که مستحضر هستید؛ قانون شرکت‌های توسعه و عمران شهرستانی در سال 1389 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب و تایید شورای نگهبان رسیده است. هیئت وزیران در جلسه مورخ 26/06/1391 بنا به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به استناد ماده (14) قانون تاسیس شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی- مصوب 1389، اساسنامه شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی را تصویب نموده و این اساسنامه در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران(قانون اصلاح موادی از قانون بخش تعاونی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران)، در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ 17/02/1393در مجلس شورای اسلامی تصویب  شده است. تا اینجا که برای شما گفتم، یعنی اینکه این شرکت با تمامی شرکت‌های دیگر تفاوت دارد و آن قانونی است که این شرکت‌ها به واسطه آن در حال تشکیل شدن در کل کشور هستند. البته این به آن معنا نیست که شرکت‌های دیگر قانون ندارند،. بلکه منظور این است نوع نگاه مقنن و تاکید بر استفاده از رانت برای این شرکت‌ها در هیچ قانونی و برای هیچ کسی جز این شرکت‌ها و برای مردم تصریح نشده است.

قانون شرکت‌های توسعه و عمران شهرستانی در مجلس شورای اسلامی تصویب و به تایید شورای محترم نگهبان رسیده و توسط رئیس جمهور محترم نیز ابلاغ شده است. بعد از طی این مراحل این مصوبه تبدیل به قانون شده است و قطعاَ توجه به این موضوع که این یک قانون است و تخلف از قانون برای هیچ مرجعی جایز نیست، می‌تواند بسیار مهم و در اخذ تصمیمات تاثیرگذار باشد. در ماده یک قانون تاسیس شرکت‌های توسعه عمران آمده است که به منظور تـسریع در رشد و توسعه شهرستان‌ها، هدایـت منابع مردمـی به بخش‌های تولیدی، بسترسازی برای ورود بخش‌های تعاونی و خصوصی به فعّالیّت‌های اقتصادی و انجام طرح‌هایی که به دلیل افزونه‌زا (رانت‌زا) بودن آن، امکان واگذاری به بخش خصوصی وجود ندارد، شرکت‌هایی با عنوان «شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی» که تابع قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و قانون اجرای سیاستهای کلی اصل(44) قانون اساسی می‌باشند، تشکیل می‌شود. 

صراحت در این قانون و روشنی مفاد آن نیاز به هرگونه تفسیری را از بین خواهد برد. شرکت‌های توسعه و عمران شهرستانی تأسیس می‌شوند تا منافعی که به خاطر یک فعّالیّت رانتی در یک شهرستان وجود دارد به مردم آن شهر رسیده و مردم از فعّالیّت‌های اقتصادی شهرستان خود منتفع شوند. ما در مجموعه شرکت‌ تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز به دنبال اجرای این قانون بی‌کم وکاست هستیم و در این راستا تمامی تلاش خود را به کار خواهیم بست.

اصولا مردم شهرستان طرقبه شاندیز همواره بر این اعتقادند که از منافع عظیم مادی و معنوی شهرستان طرقبه شاندیز که طی سال‌های گذشته توسط بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی تحصیل شده است، هیچگونه بهره‌ای نبرده‌اند و این دقیقا مغایر بر روح حاکم بر ماده یک قانون تاسیس شرکت‌های توسعه و عمران شهرستانی می‌باشد چرا که بخش‌های خصوصی هیچگاه در قبال رشد و توسعه شهرستان مسئولیتی بر عهده نخواهند گرفت و اصولا تعهّدی هم در این زمینه نخواهند داشت. مسئولینی هم که به سرعت ریزش برگ‌های پاییزی در این شهرستان می‌آیند و می‌روند، قطعا نگران رشد و توسعه این شهرستان نخواهند بود. پس این خود مردم شهرستان هستند که نگران آینده‌ی شهرشان هستند. نگران پیشرفت و توسعه آن هستند. نگران مسائل اجتماعی شهرستان هستند. مسئولین شهرستان باید این را بفهمند که از مردم این شهرستان هیچکس ارجح‌تر، جلوتر و محق‌تر برای بهره‌مندی از مواهب خدادادی و ظرفیت‌های سرشار موجود نبوده و نخواهد بود و شرکت توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز تشکیل شده است تا این حقّّ دیرین و همیشگی مردم این شهرستان را که سال‌هاست به آن توجّهی نشده است، احیا و زنده کند.

این حق مردم شهرستان طرقبه شاندیز است که در شکل دادن به آینده شهرستان خود سهیم باشند. ما معتقدیم تا به حال مردم شهرستان با این همبستگی پیگیر منافع خود نبوده‌اند. حال که این فرصت فراهم شده است و قانون نیز به تواتر از آن حمایت کرده و بر اجرای آن تاکید کرده است، پس دیگر جای هیچگونه بهانه‌ای نخواهد بود. البته مردم عزیز شهرستان نیک می‌دانند، سانی که بر سر سفره پر منفعت این شهرستان سال‌های سال نشسته و از آن بهره می‌برده‌اند، به این سادگی و راحتی اجازه نخواهند داد، مردم با آن‌ها شریک و هم سفره شوند. من امیدوارم این دیوار ضخیم و چند لایه بالاخره با فشار و حمایت مردم شکسته شود. اگر این اتفاق بیفتد مطمئن باشید، زمینه حضور مردم برای مشارکت در پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های کلان در سطح شهرستان نیز هموار خواهد شد.

چشمه عسل: با این همه مستندات قانونی پس چرا این شرکت‌ها عملاَ نمی‌توانند بهره کافی از منافع موجود در شهرستان ببرند. آیا مسئولین در این شهرستان از شما حمایت نمی‌کنند؟ آن طور که پیداست در کل کشور تمامی شرکت‌های توسعه و عمران با این مشکل روبرو هستد.

بله. درست است. این مشکل بین تمامی شرکت‌های توسعه و عمران کشور وجود دارد. همه با این موضوع به نوعی درگیر هستند. در هر شهرستانی که مسئولین آن شهرستان با دید مثبت به این شرکت‌ها نگاه کرده‌اند اتفاقات خوبی شکل گرفته است. در بعضی استان‌ها حتی استاندار نیز تمام قد در حمایت از شرکت‌های توسعه و عمران شهرستانی وارد میدان شده است که می‌توانم از نمونه‌های عینی آن هم نام ببرم. در هر شهرستانی هم که مسئولین به دلایلی نخواستند حمایتی بکنند، هیچ فعّالیّتی شکل نگرفته است. اما سوال این است که مگر مسئولین با اراده و خواست خود به موضوع نگاه می‌کنند. یعنی عمل به قانون دلبخواهی است. چطور می‌شود با این همه قانون که در ابتدای مصاحبه به آن اشاره کردم باز هم جای شک و تردیدی برای عمل به آن وجود داشته باشد. اصلا مگر قانون را باید دلبخواهی اجرا کرد؟ اگر در جواب این سوال بخواهم برآمد این چند ماه را بگویم، متاسفانه جواب من مثبت است. متاسفانه قانونی در کشور تصویب شده و ابلاغ شده است که بعضی از مسئولین نه از آن خبر دارند و نه علاقه‌ای به اجرای مفاد آن دارند. جالب این است که در بعضی از شهرستان‌ها حتی مسئولین اداره تعاون خودشان شناختی از شرکت‌های توسعه و عمران شهرستانی ندارند. خب وقتی مسئول مستقیم و مرتبط با این شرکت خودش بی اطلاع است دیگر از باقی مسئولین واقعا انتظاری نیست. البته این نکته را بگویم که بعضی از مسئولین شهرستان همچون جناب آقای دهقان نماینده محترم، جناب آقای حسینی فرماندار محترم، جناب آقای خادم پیر شهردار محترم شهر طرقبه و جناب آقای غلامی ریاست محترم شورای اسلامی شهر طرقبه و بعضی از اعضای محترم شورای اسلامی شهر طرقبه و شاندیز تمام قد از این شرکت حمایت کرده و جا دارد همین جا مجددا از آنها به نمایندگی از سهامداران شهرستان تقدیر و تشکر نمایم.

چشمه عسل: با این توضیحات آیا شما همچنان اعتقاد دارید که می‌توان کار بزرگ اقتصادی در شهرستان انجام داد و از ظرفیت مردم بومی بهره برد؟

صددرصد بر این اعتقاد هستم. درست است که مسئولین حمایت‌های لازم را در عمل نمی‌کنند امّا این دلیل نمی‌شود که ما پیگیری نکنیم. به هر حال همان طور که قبلا گفتم ما پیگیر منافع مردم شهرستان هستیم. دیر یا زود همه به این نتیجه خواهند رسید که برای رهایی از مشکلات عدیده اقتصادی که هم اکنون دامان کشور را گرفته است، چاره‌ای جز تقویت مردم و استفاده از سرمایه‌های خرد و کلان مردمی وجود ندارد. تا به حال شرکتی با این گستره مردمی و حمایت قانونی در شهرستان طرقبه شاندیز وجود نداشته است که از منافع مردم دفاع کند. امّا اکنون این ظرفیت وجود دارد. این شرکت شکل گرفته و مردم با سرمایه های اندک خود آن را تشکیل داده‌اند. آنچه مردم خوب شهرستان باید بدانند این است که ما در مجموعه شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان با استفاده از ظرفیت تخصصی سهام داران و مردم شهرستان دیگر اجازه نخواهیم داد که کسی یا کسانی خارج از شهرستان وارد شده، منافع مادی و معنوی این شهر را یکجا بخورند و بر ریش تمام مردم شهر بخندند. مردم این شهرستان در قالب شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان از این به بعد از تمامی منافع شهر به نفع مردم شهر و توسعه و آبادانی و عمران شهر دفاع خواهند کرد. البته این مستلزم این است که مردم نیز نسبت به منافع عظیمی که در شهرستان وجود دارد آگاه شوند. اگر مردم بدانند که صاحب چه گنجی بوده و بر روی چه ثروت عظیمی آرام گرفته‌اند و اتفاقاَ از این گنج هیچ نصیبی نمی برند، قطعا بر مطالبات خود از مسئولین شهرستان و استان خواهند افزود. تجربه نشان داده است که هر کجا مردم مطالبه‌گری داشته باشند، به راحتی به حق و حقوق خود دست خواهند یافت. در یک دیداری که چند ماه پیش با آقای فرماندار داشتم، ایشان فرمودند که شما نماینده مردم هستید و هیچ دری نباید به روی شما بسته باشد. اما من می‌خواهم به مردم این را بگویم که در مسیر احقاق حق این مردم هر دری که بسته باشد یا آن در را باز می‌کنیم یا از پنجره وارد می‌شویم. در هر صورت پیگیر مطالبات مردم و سهام داران شهرستان خواهیم بود.

چشمه عسل: لطفا در مورد کارهایی که تا به حال صورت گرفته است، صحبت کنید. آیا توانسته‌اید موضوع خاصی را پیگیری و به سرانجام برسانید؟

 1) ابتدا لازم میدانم یک نکته مهم را روشن کنم. شرکت توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز در تاریخ 17/06/1397 ثبت شد. بعد از ثبت و درخواست برای ثبت روزنامه رسمی و روزنامه محلی نهایتا در اول مهرماه امسال این شرکت رسما آغاز به کار کرد. الان نزدیک به پنج ماه از شروع فعّالیّت رسمی این شرکت می‌گذرد. یعنی دقیقا یکسال پس از پذیره نویسی مهرماه سال گذشته. شرکت توانست به صورت رسمی پنج ماه پیش آغاز به کار نماید. پیدا کردن محلّی برای دفتر، تجهیز دفتر، بررسی پرونده‌های سهام داران، پیدا کردن راهکارهای سخت افزاری و نرم افزاری برای صدور برگه‌های سهام و همچنین انجام فرایندهای اوّلیه شرکت از وقت گیرترین کارهای هیئت مدیره و مدیرعامل در این چند ماه بود. مشکلات ما برای شروع یکی دوتا نبود و نیست. یکسال پول سهام‌داران در بانک کشاورزی در حساب یک شرکت در حال تاسیس بلوکه شده بود و هیچگونه سودی هم به آن تعلّق نگرفته بود. وسایلی که برای راه اندازی شرکت مثل میز اداری، صندلی، کامپیوتر و تجهیزات اداری و... لازم بود، به صورت سرسام آور و غیرقابل تصورّی گران و هزینه بر شده بود. اجاره‌های دفاتر که چندین برابر شده، وضعیت اقتصادی و بازاری که به شدت در نوسان و غیرقابل اعتماد شده و البته صدها مورد دیگر که نیازی به توضیح نیست و سهام‌داران خودشان بر آن واقف هستند. در این شرایط کار آغاز شد و به حول و قوه الهی همه چیز در شأن و منزلت همشهریان عزیز فراهم و آماده شد با کمترین هزینه. قسمت اوّل کار که تعیین تکلیف سهام‌داران بود انجام شد. برگه‌های سهام سهام‌داران آماده و به آنهایی که تسویه کردند، تحویل داده شد. به باقیه سهام داران نیز بر اساس مصوبه مجمع عمومی تا تاریخ 29/12/1397 فرصت داده شده است تا نسبت به تسویه تعهدات خود اقدام نمایند.

2) بلافاصله پیگیری‌ها برای اخذ مجوز مرکز معاینه فنی شماره (2) شهرستان شروع شد. قرار داد با شهرداری محترم برای مشارکت تهیه و به مراحل پایانی خود نزدیک شد. هم اکنون به دلیل اینکه وزارت کشور طی نامه‌ای اعلام کرده است تا بررسی کامل و تدوین برنامه جامع 5 ساله مراکز معاینه فنی کشور هیچگونه مجوزی برای افتتاح و یا افزایش خطوط معاینه فنی در کشور داده نشود، قرارداد به امضای شهردار محترم نرسیده است. به محض اینکه این موضوع رفع شود، شرکت با تمام توان پیگیر احداث و اجرای آن خواهد بود.

3) همچنین پیشنهادات مختلفی جهت سرمایه‌گذاری به شرکت محترم گردشگری چالیدره داده شده است که می‌توان از احداث پیست دوچرخه سواری، زیپ لاین، اسکله وی آی پی و ... نام برد. همچنان در حال پیگیری مداوم با چالیدره برای اجرایی کردن این پیشنهادات هستیم و انشا... در این حوزه نیز شرکت تعاونی ورود خواهد نمود. حتی در موضوع مزایده شرکت چالیدره برای سطح روی آب نیز شرکت کردیم و حتی با پیشنهاد 13میلیاردتومانی که دادیم، نتوانستیم موفق به اخذ قرارداد شویم و یکی دیگر از همشهریان با رقمی بالاتر موفق شدند برنده این مزایده شوند.

4) پیگیری‌های شرکت در خصوص اخذ مجوز احداث کارخانه بزرگ نبات و آبنبات در این مدت به نتیجه رسید و توانستیم مجوز تأسیس کارخانه را از وزارت صنعت و معدن و تجارت دریافت نماییم که خبر آن در کانال اطلاع رسانی گروه و شبکه‌های اجتماعی نیز منتشر شد. هم اکنون پیگیر خرید یا دریافت زمین برای اجرای پروژه هستیم و ضمن پیش بردن همزمان ثبت برند، مشغول رایزنی با شرکت‌های تولید کننده دستگاه‎های تولید نبات هستیم. هدف ما از تأسیس این کارخانه علاوه بر حضور در بازار داخلی خصوصا بازار بزرگ سوغات مشهد، پیگیری بحث صادرات این محصول به کشورهای همسایه و کشورهای دیگر خصوصا روسیه، ترکیه، آلمان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس خواهد بود. علاوه بر این با راه اندازی این کارخانه نیروهای زیادی از سهام داران شرکت توسعه و عمران در مجموعه شهرستان مشغول به کار خواهند شد.

5) یکی از کارهای خوب این مدت تأسیس شرکت فنی و مهندسی نگارآفرینان پایا شهر ارغوان می‌باشد. این شرکت از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت تعاونی می‌باشد که در تاریخ 17/10/1397 با شماره ثبت 66776 در اداره ثبت شرکت‌های مشهد به ثبت رسید. طراحی، نظارت، مشاوره، محاسبه فنی و پشتیبانی و اجرای کلیه امور عمرانی و پیمانکاری اعم از سازه‎های فلزی، چوبی، سنگی و بتنی، ساخت مجتمع‌های مسکونی، تجاری، اداری، ورزشی و صنعتی، اجرای دکوراسیون‌های داخلی و نماهای بیرونی ساختمان با استفاده از فناوریهای نوین صنعت ساختمان، خاک برداری و خاکریزی، بهسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده، ارائه خدمات فنی و مهندسی، انجام و ایجاد خدمات شهری و فضای سبز، مدیریت پیمان و مشارکت در پروژهای عمرانی، شهرک سازی و انبوه سازی، پل سازی، و شبکه‌های آبرسانی، کانال کشی و امور باغبانی، طراحی و اجرای پروژ‌های تاسیساتی الکتریکال و مکانیکال شامل کلیه سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی، طراحی، اجرا، نگهداری فنی سیستم‌های کنترل هوشمند، و خدمات شهری شامل جدول‌کشی و رنگ آمیزی المانهای شهری، ارائه خدمات پشتیبانی قابل واگذاری به بخش خصوصی، انجام کلیه امور بازرگانی خرید و فروش و صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی، اخذ و اعطای نمایندگی در داخل و خارج از کشور، برپایی و شرکت در نمایشگاه‌ها و همایش‌های داخلی و خارجی جهت شرکت و... از عمده فعّالیّت‌های این شرکت خواهد بود. ما یک افق چند ساله برای موفقیت این شرکت در نظر گرفته و از توان جوانان تحصیل کرده و بومی شهرستان برای راه اندازی آن استفاده کرده‌ایم. هیئت مدیره این شرکت ترکیبی از فارغ‌التحصیلان عالیه در رشته‌های شهرستازی، معماری و عمران می‌باشند که مهندس جواد برزگر عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی نیز به عنوان نماینده شرکت و رئیس هیئت مدیره در ترکیب آنان حضور دارد.

6) کارگروه‌های محیط زیست و گردشگری شرکت تعاونی فعال شدند. آقای نادر شبانی از جوانان خوش فکر و تحصیل کرده شهرستان به عنوان رئیس کارگروه محیط زیست انتخاب شدند. پیگیری جهت عقد قرارداد با اداره منابع طبیعی شهرستان برای گرفتن مجوز بهره‌برداری از گیاهان دارویی سطح شهرستان و همچنین گرفتن مجوز بهره برداری ارغوان‌های سطح شهرستان و همچنین عقد قرارداد برای انجام پروژه‌های جنگل‌کاری مشارکتی و پروژه‌های مرتبط با منابع طبیعی در سطح شهرستان از جمله فعّالیّت‌های این کارگروه خواهد بود.

7) جناب آقای شاکری به عنوان رئیس کارگروه گردشگری شرکت تعاونی توسعه و عمران انتخاب و معرفی شدند که البته ایشان نیازی به معرفی در شهرستان ندارند. سابقه چندین سال شهرداری در شهر طرقبه و شاندیز و شهرستان‌های دیگر و همچنین مدیرعاملی شرکت گردشگری چالیدره از جمله فعّالیّت‌های شناخته شده جناب سیّد جواد شاکری می‌باشد که امیدوارم با همّت و پیشتکار هیئت مدیره و راهنمایی‌های ارزنده ایشان اقدامات موثری در حوزه گردشگری در شهرستان به سرانجام برسانیم.

8) بحث راه‌اندازی کارگروه خدمات بیمه‌ای از دیگر فعّالیّت‌های صورت گرفته در این چند ماه می‌باشد. قرارداد همکاری با کارگزار رسمی بیمه در شرکت منعقد شد و هم اکنون تیم کارگروه بیمه در محل دفتر شرکت فعّال می‌باشند. هم اکنون کلیه خدمات بیمه‌ای با تسهیلات ویژه در اختیار سهام داران و همشهریان عزیز قرار می‌گیرد.

البته در این مدت پیشنهادات دیگری نیز به شرکت تعاونی ارائه شده که همه آنها با دقت بررسی و در مواردی که لازم به تصمیم گیری از سوی هیئت مدیره محترم بوده، این کار انجام شده است. شرکت در مزایده پمپ گاز شهر طرقبه، پیشنهاد مدیریت پاساژ شهرداری، جلسه هماهنگی با عضو شورای اسلامی شهر شاندیز و مسئولین دفتر مشارکت‌های شهرداری شاندیز، جلسات متعدد با سرمایه‌گزاران علاقمند به بحث‌های بازیافت زباله و پیشنهاد سرمایه گذاری در بعضی از روستاهای طرقبه نیز در این مدت پیگیری و تعیین تکلیف شده است.

9) امّا نکته مهم و اساسی که به صورت ویژه دنبال و پیگیر آن هستیم، بحث خرید سهام سدّ چالیدره برای مردم شهرستان می‌باشد. البته وضعیت سهام سدّ چالیدره کمی پیچیده است، امّا کلیّت کلام اینست که ما خواستار خرید قسمتی از سهام سدّ چالیدره برای مردم این شهرستان هستیم. در این خصوص یک مکاتبه با استانداری خراسان جنوبی کرده‌ایم. گویا استانداری خراسان جنوبی و شمالی و رضوی چیزی در حدود 50 درصد سهام سد چالیدره را در اختیار دارند و مابقی آن متعلق به شهرداری طرقبه می‌باشد. ما از معاونت استانداری خراسان جنوبی خواستیم که اگر مایل به فروش سهام خود هستند، مردم شهرستان طرقبه شاندیز در اولویّت این واگذاری قرار بگیرند. البته که مقاومت‌های بسیاری صورت خواهد گرفت و افراد ذینفع با آن مخالفت خواهند کرد. بعد از ارسال رونوشت این نامه به دفتر آقای دکتر دهقان نماینده مردم محترم شهرستان در مجلس شورای اسلامی، ایشان پیشنهاد کردند که عین این نامه را به معاون استانداری خراسان رضوی هم ارسال نماییم. ایشان علاوه بر آن با نگارش نامه‌ای و پیوست رونوشت نامه شرکت بر این خواسته مردم شهرستان تاکید کردند. البته مشخص بود که نامه در کشوی میز همان معاون محترم یا نهایتا کارشناسان ذیربط به فراموشی سپرده خواهد شد که شد و با وجود پیگیری‌های زیادی که از طریق دبیرخانه استانداری خراسان رضوی انجام دادیم به هیچ نتیجه ملموسی هم دست پیدا نکردیم.

با روی کار آمدن استاندار جدید جناب اقای رزم حسینی و ادعای ایشان مبنی بر حمایت از فعّالیّت‌های اقتصادی و مشارکت‌های مردمی مجددا نامه‌ی درخواست خود را به انضمام بیست برگ پیوست به دفتر ایشان تحویل دادیم. خواسته برحق مردم شهرستان طرقبه شاندیز، داشتن سهم چالیدره است و این حق را فقط آقای استاندار می‌تواند به مردم بدهد. جناب آقای استاندار مجموعه سدّ چالیدرّه متعلق به مردم شهرستان طرقبه شاندیز بوده و شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز نیز بر اساس قانون مصوب مجلس متعلّق به مردم این شهرستان است. نزدیک به نیمی از سهام چالیدره متعلّق به استانداری خراسان رضوی است و مردم شهرستان از این مجموعه بزرگ گردشگری سهمی ندارند و این جفایی بس بزرگ در حقّ توسعه و آبادانی شهرستان و جفایی بزرگتر بر مردم بزرگوار و صبور این شهرستان بوده است. کمک کنید و این حق را به مردم شهرستان بدهید.

شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز مصراََ خواستار خرید قسمتی از سهام سدّ چالیدره از شهرداری یا سازمان همیاری‌های استان خراسان رضوی یا سهام استانداری خراسان جنوبی می‌باشد که در این زمینه قبلا مکاتباتی هم صورت گرفته است. با توجه به حمایت‌های نماینده مردم محترم شهرستان طرقبه شاندیز و چناران، جناب آقای دکتر محمّد دهقان از بحث واگذاری قسمتی از سهام مجموعه چالیدره به مردم شهرستان طرقبه شاندیز، امیدواریم که استاندار محترم دستور بررسی‌های کارشناسی این موضوع را صادر کرده و بی شک با همّت و همیاری مردم شهرستان مبلغ تعیین شده کارشناسی جهت واگذاری سهام مجموعه چالیدره به مردم شهرستان، تمام و کمال پرداخت خواهد شد.

این نامه هم اکنون در حال پیگیری است و امیدواریم که مانند مکاتبه قبلی بایگانی نشده و جوابی به خواسته مردم شهرستان طرقبه شاندیز داده شود. امیدوارم جناب آقای استاندار مردم شهرستان طرقبه شاندیز را در چالیدره به هر نحو که ممکن است سهیم کرده و این حق مسلم مردم این دیار را به آنان برگرداند.

10) در انتها این توضیح را هم اضافه نمایم که شرکت توسعه و عمران در راستای دستورالعمل تعیین صلاحیت و رتبه بندی شرکت‌های خدماتی ارائه دهنده خدمات به دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی در حال تکمیل مدارک لازم و ضروری جهت اخذ صلاحیت‌های مرتبط می‌باشد که به حول و قوه الهی به زودی این مدارک نیز اخذ خواهد شد.

11) همچنین تلاش‌هایی کشوری در خصوص اصلاح ماده 5 قانون تأسیس شرکت‌های توسعه و عمران شهرستانی در حال انجام است. تغییر و اصلاح این ماده قانونی می‌تواند کمک زیادی به تسریع شرایط کاری شرکت‌های توسعه و عمران در کل کشور بنماید که امیدواریم با حمایت نمایندگان محترم مجلس این ماده قانونی نیز اصلاح شود.

12) همچنین یک هیئت مؤسس جهت پیگیری تشکیل اتحادیه کشوری شرکت‎های توسعه و عمران کل کشور تشکیل شده است که شرکت توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز یکی از 5 عضو آن می‌باشد. با تشکیل اتحادیه کشوری مطالبات شرکت‌های توسعه و عمران در کل کشور بهتر و روشن‌تر پیگیری و انجام خواهد شد. جلسات متعددی نیز در این خصوص در تهران تشکیل شده است که می‌توان جلسات با مشاور وزیر تعاون جناب آقای مهندس کلانتری، جلسات با مدیرکل تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون جناب آقای مهندس ناطقیان و همچنین جلسه با دکتر حسین نژاد مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گزاری تعاون اشاره کرد.

در پایان توجه سهام‌داران عزیز را به این نکته مهم جلب میکنم. تا هم اکنون نزدیک به 800 برگه سهام برای سهام‌داران صادر شده است که مراحل انجام صدور برگه‌های سهام باقی سهام‌داران نیز در حال انجام می‌باشد. ذکر این نکته بسیار ضروری است و خواهشمندم سهام‌داران به آن توجه ویژه داشته باشند. با توجه به اینکه هم اکنون درخواست‌های زیادی برای خرید سهام وجود دارد، چنانچه کسانی تا آخر امسال نسبت به تسویه و اخذ برگه سهام اقدام ننمایند. کلیه سهام‌های در تعهد آن باطل شده و شرکت به میزانی که تسویه کرده باشند نسبت به صدور برگه سهام اقدام خواهد کرد و مابقی سهام جمع آوری شده از این محل را به متقاضیان جدید واگذار خواهد نمود. به عنوان مثال اگر کسی در موقع ثبت نام 1000 سهم خریداری کرده و مبلغ سیصد هزار تومان پرداخت کرده باشد باید تا آخر امسال مبلغ هفتصد هزار تومان تعهد خود را به شرکت واریز کرده و برگه سهام خود را با هزار سهم دریافت نماید. اگر تا 29/12/1397 این رقم به حساب شرکت واریز نشود، شرکت تعاونی برگه سهام این سهام‌دارا را با 300 سهم خریداری شده صادر کرده و هفتصد سهمی که در تعهد ایشان بود را به خریدار جدید واگذار خواهد کرد. همچنین چنانچه بر اساس تصمیم مجمع عمومی قرار بر واریز سود سهام به حساب سهام‌داران در آخر سال مالی شود، فقط به حساب کسانی سود واریز خواهد شد که تا این تاریخ حساب خود را تسویه کرده باشند و کسانی که به شرکت بدهکار باشند هیچگونه سودی دریافت نخواهند کرد. توصیه ما سهام‌داران عزیزی که تا به حال به دفتر شرکت مراجعه نکرده اند این است که هر چه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف پرونده سهام‌داری خود اقدام نمایند.

در نهایت اینکه شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز هم اکنون با همّت و همکاری مسئولین محترم شهرستان طرقبه شاندیز و حضور چندهزار نفری مردم شهرستان تشکیل و در جهت حمایت و صیانت از حقوق و منافع مردم فهیم و بزرگوار این شهرستان فعّالیّت خود را آغاز نموده است. بی شک اگر حمایت مسئولین شهرستان علی‌الخصوص نماینده محترم جناب آقای دکتر دهقان، فرماندار محترم جناب آقای حسینی، شهردار محترم شهر طرقبه جناب آقای خادم پیر، شهردار محترم شاندیز جناب آقای نکاحی، اعضای محترم شوراهای اسلامی شهر طرقبه و شاندیز و علی الخصوص حمایت امامان محترم جمعه نباشد، حرکت امید بخش این شرکت تعاونی کند و قطعا تاثیرگذاری آن کم و یا بی‌رونق خواهد بود. لذا امیدواریم که با همّت مسئولین محترم شرایط حضور سرمایه‌های خرد و اندک مردم در فعّالیّت‌های اقتصادی و عمرانی و خصوصا توسعه‌ای شهر مهیّا شود.