باسمه تعالی

 گزارش هیأت مدیره شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز
به مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده مرحله دوم نوبت اول
سال مالی منتهی به 1398/12/29

 

ضمن عرض سلام و خیر مقدم خدمت اعضای محترم مجمع عمومی شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز که به عنوان نمایندگان سهامداران  قبول زحمت فرموده و از شهر شاندیز و شهر طرقبه در این مجمع حضور به هم رسانیده‌اند.

با کسب اجازه از هیأت رئیسه محترم جلسه و ضمن اعلام رسمیت جلسه، در بدو امر دستور جلسه مجمع قرائت و سپس در هر مورد گزارش مختصری از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در طی سال مالی گذشته را به سمع و نظر عزیزان رسانیده و در هر مورد پس از طرح موضوع و پاسخ به سوالات مطروحه توسط مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره، نمایندگان محترم با قیام و قعود رای و نظر خود را اعلام و رای اکثریت حاضر در جلسه ملاک تصمیم گیری خواهد بود. 

1- تکالیف قانونی هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت توسعه و عمران در ارائه گزارش به مجمع

 • ارائه گزارش سالیانه در مجمع عمومی (چهارماهه اول سال)
 • دعوت از اعضای مجمع عمومی با درج در روزنامه رسمی بعلاوه، الصاق  آگهی دعوت در محل دفتر اصلی، دفاتر نمایندگی، محل کارگاه‌ها و  فروشگاه‌های تعاونی و در پایگاه اطلاع‌ رسانی (وب سایت مربوط در صورت وجود)  نیز الزامی است. (تبصره 1 ماده 16 اساسنامه)

جدول آگهی های درج شده برای مجمع عمومی سال مالی منتهی به 29/12/1398

ردیف
تاریخ
شرح
1
آگهی روزنامه دعوت مجمع عمومی مورخ 20 مرداد ماه 1399  در صفحه 9 روزنامه خراسان
آگهی دعوت مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده مرحله دوم نوبت اول
شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز
جلسه مجمع عمومی شرکت راس ساعت 18 در روز شنبه مورخ 29/06/1399 در محل دفتر شرکت واقع در طرقبه، میدان شهدا، خیابان قائم، خیابان قائم یک، نبش شهید سلیمانزاده 3 برگزار می شود. از کلیه نمایندگان منتخب اعضاء دعوت می شود در جلسه مذکور حضور به هم رسانند. با توجه به انتخاب بازرسان از کلیه کاندیداهای سمت بازرسی دعوت می شود طی یک هفته از زمان انتشا آگهی در ساعات اداری به دفتر شرکت (آدرس بالا) مراجعه و نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اقدام نمایند. دستور جلسه: 1- استماع گزارش هیات مدیره و بازرسان 2- طرح و تصویب صورتهای مالی سال 1398 3- طرح و تصویب بودجه سال 1399 4- انتخاب بازرسان اصلی و علی البدل. هیات مدیره
2
آگهی روزنامه دعوت مجمع عمومی مورخ  5/ مهرماه 1399 در روزنامه خراسان
گهی دعوت مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده مرحله دوم نوبت دوم
شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز
منتهی به سال مالی 1398/01/01 لغایت 1398/1229
 
جلسه مجمع عمومی شرکت راس ساعت 18 در روز جمعه مورخ 25/07/1399 در محل دفتر شرکت واقع در طرقبه، میدان شهدا، خیابان قائم، خیابان قائم یک، نبش شهید سلیمانزاده 3 برگزار می شود. از کلیه نمایندگان منتخب اعضاء دعوت می شود در جلسه مذکور حضور به هم رسانند. دستور جلسه: 1- استماع گزارش هیات مدیره و بازرسان 2- طرح و تصویب صورتهای مالی سال 1398 3- طرح و تصویب بودجه سال 1399 4- انتخاب بازرسان اصلی و علی البدل. هیات مدیره
3
آگهی روزنامه دعوت مجمع عمومی مورخ 30 دی ماه1399 در صفحه 15 روزنامه خراسان
آگهی دعوت مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده مرحله دوم نوبت اول شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز
جلسه مجمع عمومی شرکت راس ساعت ۱۰ در روز پنج شنبه مورخ ۲۳ / ۱۱ / ۱۳۹۹ در محل پارک بهمن طرقبه، مجتمع پذیرایی و گردشگری شرکت توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز برگزار می شود. از کلیه نمایندگان منتخب اعضاء دعوت می شود در جلسه مذکور حضور به هم رسانند. با توجه به انتخاب بازرسان از کلیه کاندیداهای سمت بازرسی دعوت می شود طی یک هفته از زمان انتشا آگهی در ساعات اداری به دفتر شرکت (آدرس بالا) مراجعه و نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اقدام نمایند
دستور جلسه: 1- استماع گزارش هیات مدیره و بازرسان 2- طرح و تصویب صورتهای مالی سال 1398 3- طرح و تصویب بودجه سال 1399 4- انتخاب بازرسان اصلی و علی البدل. هیات مدیره

 

 • دعوت از نماینده اداره تعاون برای حضور در مجمع (تبصره 4 ماده 16 اساسنامه)
 • تصویب صورتهای مالی سالانه تعاونی پس از قرائت گزارش بازرسان (ماده 34 اساسنامه)
 • وظایف مجمع و اختیارات آن در ماده 34 قانون بخش تعاون (ص 75 کتاب مقررات تعاونی ها) تصریح شده است.

2- تعیین تکلیف کسانی که به تعهدات خود نسبت به شرکت اقدام نکردند.

مطابق با ماده 13 قانون بخش تعاون کسانی که تعهدات خود را نسبت به شرکت انجام ندهند، پس از دو اخطار کتبی به فاصله 15 روز با تصویب مجمع عمومی اخراج خواهند شد. بر همین اساس شرکت توسعه و عمران شهرستان به تمامی کسانی که نسبت به انجام تعهدات خود اقدام نکردند، ابتدا به صورت تلفنی و بعد به صورت کتبی با ارسال نامه و همچنین در مرحله آخر با درج اگهی اخطار داده و از اعضای محترم خواهشمند است نسبت به تصویب این ماده قانونی مطابق با وظایف مجمع عمومی اقدام نمایند، تا شرکت بتواند نسبت به اخراج این افراد به صورت قانونی اقدام نماید.

متن اگهی منتشر شده در روزانه سراسری مورخ 20 تیرماه 1398 و همچنین وبسایت شرکت

اطلاعیه
 شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز

بدینوسیله به اطلاع آن دسته از سهامدارانی که تاکنون جهت تعیین تکلیف سهام تعهدی خود به دفتر شرکت مراجعه نکرده‌اند، می رساند، آخرین مهلت قانونی جهت مراجعه و اخذ برگه سهام آخر تیرماه 1398 می باشد. بدیهی است در صورت عدم تسویه حساب، امکان واریز سود وجود نداشته و کلیه سهام در تعهد ابطال و حق هرگونه ادعایی صلب خواهد شد. چاپ این آگهی در روزنامه کثیرالانتشار به منزله آخرین اخطار کتبی خواهد بود.

آدرس دفتر شرکت: طرقبه، میدان صاحب الزمان، ساختمان حاجی زاده (جنب بانک ملت)، طبقه دوم
 - آگهی شماره 98049260/ش مورخ 20 تیرماه 1398روزنامه خراسان رضوی

3- مرکز معاینه فنی شماره (2) شهر طرقبه

یکی از پروژه های مهم که صورت جدی از سوی شرکت توسعه و عمران در بدو امر پیگیری شد، پروژه احداث مرکز معاینه فنی شماره دو شهر طرقبه می‌باشد. بر اساس مصوّبه شورای اسلامی شهر طرقبه و حمایت مسئولانه جناب آقای حسینی فرماندار محترم شهرستان، امتیاز راه‌اندازی این مرکز به شرکت توسعه و عمران شهرستان واگذار شد. در همین خصوص با حمایت شهردار محترم شهر طرقبه جناب آقای خادم پیر، قرارداد مشارکت با شهردای طرقبه، برابر با قرارداد مشارکت مرکز معاینه فنی شماره یک آماده و زمینی به وسعت تقریبی 4000 متر جهت این مهم ازسوی شهرداری محترم معرفی شد. همزمان با آماده شدن قرارداد جهت امضاء، شهردار محترم، دو نامه از سوی استانداری خراسان رضوی به شهرداری طرقبه ارسال شد، مبنی بر این که تا مشخص شدن برنامه جامع 5 ساله مراکز معاینه فنی کشور، از صدور هرگونه مجوز جدید یا مجوز افزایش خط جلوگیری شود.

بعد از گذشت یکسال از نامه مربوط با پیگیری انجام شده، مشخص شد که این دستورالعمل مربوط به شهرستان طرقبه شاندیز نبوده و بر اساس گفته کارشناس محترم در استانداری در همان زمان عدم مشمولیت این بخشنامه در حوزه شهرستان به اطلاع مسئولین شهرداری طرقبه گفته شده است. بعد از اطلاع از موضوع پیگیری های خود را به استاندارای خراسان متمرکز کردیم و با کمک‌های همشهری عزیزمان جناب آقای دکتر ذاکرعنبران که همزمان سرپرست دفتر امور شهری و شوراها مصوبه واگذاری امتیاز به شرکت توسعه و عمران شهرستان در استاندارای خراسان مصوب شد.

بعد از اخذ این مصوبه پیگیری ها جهت اخذ مجوز تغییر کاربری زمین پیشنهادی شهرداری طرقبه آغاز شد. ملک مذکور به دلیل اینکه خارج از محدوه شهری بوده نیاز به اخذ مجوز کمیسیون ماده 5 استان را دارد. در این زمینه سرکار خانم بزرگمهر معاون اداره کل مسکن و شهرسازی استان طی نامه کتبی به شهرداری طرقبه اعلام نموده است که کاربری زمین مذکور تغییر پیدا نکرده و هرگونه فعالیت در آن غیر قانونی می باشد.

در همین خصوص یک جلسه با شورای شهر برگزار شد و دغدغه های شرکت به مجموعه شورا منتقل شد. شورای شهر نیز طی یک مکاتبه با شهرداری محترم درخواست نمودند که مجددا از خانم بزرگمهر درخواست شود با نظر داشت این مطلب که این شرکت عام المنفعه بوده و منافع احتمالی مادی آن برای مردم شهرستان بوده نه انتفاع خاص، مجدد مورد را بررسی نمایند که این امر نیز انجام و نامه مورد نظر از طریق معاونت شهرسازی ارسال شد. هنوز هم پیگیری در حال انجام بوده و نتیجه قابل به عرضی تا هم اکنون غیر از موارد مطرح شده شفاهی و کتبی در این گزارش وجود ندارد.

 4- پروژه شماره گذاری پلاک خودرو

این پروژه قبل از تأسیس شرکت توسعه و عمران شهرستان از سوی آقای مجید کریمیان نماینده هیأت موسس که در فرمانداری شهرستان طرقبه شاندیز مشغول به کار بودند، پیگیری شده و مصوبه شورای ترافیک شهرستان را نیز اخذ کرده بود. همزمان با مطرح شدن واگذاری این امتیاز به یک شخص حقیقی، با پیگیری‌های آقای قالیباف، عضو محترم هیأت مدیره که با هزینه شخصی به تهران سفر و از طریق مرکز موضوع را پیگیری کرده بودند، ضمن کنسل شدن امکان واگذاری این امتیاز به یک شخص حقیقی، موضوع از طریق چندین مورد مکاتبه با نیروی محترم انتظامی استان به صورت جدی وارد فاز پیگیری گردید.

در نهایت بعد از پیگیری‌های بسیار به دلایل زیر موضوع فعلا از حوزه پیگیری این شرکت خارج شد.

 بر اساس پیگیری‌ها مشخص شد که ناجا هیچگونه برنامه ای برای افزایش مراکز تعویض پلاک خودرو ندارد.

 • مشخص شد که در صورت صدور مجوز، فقط جواز به نام شرکت صادر خواهد شد و شرکت باید زمین با کاربری مورد نظر در اختیار ناجا قرار دهد. تجهیز، راه اندازی، استخدام پرسنل و تمامی اقدامات توسط شرکت ناجا انجام و فقط درصدی از موضوع قرارداد طبق توافق به حساب شرکت واریز خواهد شد.

بعد از گذشت چندین ماه از پیگیری های مورد نظر با همکاری فرماندار محترم جلسه ای با حضور سرهنگ قدیمی مدیرعامل شرکت راهگشا در محل دفتر فرماندار برگزار شد. از آنجا که بر اساس نظر شرکت راهگشا این شرکت باید 2000 متر زمین را با سوله و تجهیزات کامل اداری از قبیل میز و صندلی و کامپیوتر و متعلقات به صورت آماده تحویل آن شرکت می داد و از آنجا که با مکاتبات انجام شده با شهردار وقت، آقای خادم پیر، امکان تهیه زمین فراهم نشده و همچنین شرکت راهگشا با زمین پیشنهادی این شرکت در امام رضای 17 نیز موافقت ننمود، پیگیری این موضوع از دستور کار شرکت خارج شد.

در اینجا جا دارد از حمایت های قاطعانه فرماندار محترم در خصوص ضرورت واگذاری این پروژه به شرکت توسعه و عمران شهرستان تشکر ویژه ماییم.                                            

5-    شرکت فنّی مهندسی نگار آفرینان پایا شهر ارغوان

شرکت توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز در راستای کادر سازی، تربیت نیروی ماهر و مدیر جهت انجام پروژه‌های عمرانی و معماری و همچنین در راستای شرکت در مزایده‌ها و مناقصات فنّی مهندسی شهرداری و سایر ادارات و سازمانهای شهرستان، اقدام به تشکیل، ثبت و راه‌اندازی شرکت فنی مهندسی نگار آفرینان پایا شهر ارغوان نموده است. از مجموع 100درصد سهام این شرکت 51.3 درصد متعلق به شرکت توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز و مابقی متعلق به سهام داران آن خواهد بود. اعضای هیأت مدیره شرکت نگار آفرینان پایا شهر ارغوان به شرح زیر می‌باشند.

لازم به توضیح است که این شرکت هم اکنون قرارداد یک پروژه با شهرداری طرقبه را امضاء نموده و در حال انجام آن می باشد. همچنین قرارداد بازسازی ساختمان اقامتی شرکت توسعه و عمران نیز با این شرکت بسته شده و هم اکنون بیش از 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

در سال 98 این شرکت به دلایل مختلف از جمله عدم همکاری سهامداران آن و همچنین ضعیف بودن پیگیریها از سوی مدیرعامل شرکت آقای حبیب زاده کاملا غیرفعال شده و هم اکنون هیچگونه فعالیتی ندارد. در این خصوص اخیرا جلساتی برای فعال نمودن مجدد این شرکت و استفاده از ظرفیت آن برای انجام پروژه های شهرسازی و ... آغاز شده است. شرکت توسعه و عمران شهرستان بنا دارد با انتخاب یک مدیرعامل قوی و کاربلد، این شرکت مهم و بال فنی مهندسی خود را قوی نموده تا بتواند سهم بهتری در انجام پروژه های فنی و عمرانی و شهرسازی شهرستان داشته باشد.

6- جمع آوری تعهدات سهامداران شرکت توسعه و عمران و صدور برگه‌های سهام

یکی از موارد مهم و اساسی که هیأت مدیره در ابتدای کار به صورت جدی آن را پیگیری نمود، جمع آوری مبالغ تعهد شده سهامداران بود. با توجه به وضعیت بسیار آشفته اقتصادی و نیاز خانواده ها به مبالغ ریالی و همچنین با توجه به مصوبه مجمع محترم مبنی بر جمع‌آوری تعهدات در فرصت یکساله، آخرین زمان برای تسویه تعهدات 29/12/1397 در نظر گرفته شد.. در سال 1398 طی چندین مرحله با سهام‌دارانی که جهت تعیین تکلیف به شرکت مراجعه نکرده بودند تماس حاصل شد. در نهایت طی یک نامه کتبی میزان بدهی سهامداران به آنها اعلام و یک فرصت دوباره برای تسویه به سهام‌داران داده شد. بعد از اتمام فرصت مجدد، آخرین اخطاریه از طریق روزنامه رسمی اعلام و به تمامی سهام‌دارانی که نسبت به تسویه تعهد خود اقدام نکرده بودند، اعلام رسمی شد. بنابراین در صورتیکه مجمع محترم مایل باشد، این شرکت آمادگی دارد که با کاهش سرمایه و ثبت آن، تعهدات انجام نشده را میزان سرمایه اصلی شرکت کسر و با مصوبه مجمع محترم نسبت به اخراج آن دسته از سهامدارانی که نسبت به تعهد خود اقدام ننموده اند، تصمیمات لازم را اتخاذ نماید.

7- پروژه‌های شرکت توسعه  و عمران در منطقه گردشگری چالیدره

خلاصه مکاتبات شرکت توسعه و عمران با شرکت گردشگری نمونه چالیدره حاکی از این موضوع است که این شرکت بیش از 20 مکاتبه در خصوص واگذاری غرفه های فاز یک و قایقرانی چالیدره به شرکت توسعه و عمران داشته است. یکی از مواردی که در خصوص تشکیل شرکت‌های توسعه و عمران بسیار مطرح و در خصوص اجرای آن مباحث زیادی شده است ماده 5 قانون تشکیل این نوع شرکت‌ها می‌باشد. آنطور که از مفاد این قانون پیداست، شرکت‌های دولتی می‌توانند پروژه ها و املاک قابل واگذاری خود را با ترک تشریفات به شرکت‌های توسعه و عمران واگذار نمایند.

با اینکه این مکاتبات ماه‌ها قبل از واگذاری غرف چالی‌دره انجام شد. امّا مجموعه مدیران تصمیم گیر در حوزه چالیدره از کنار مفاد قانونی این مکاتبات به راحتی گذشته و ابتدا سطح روی آب و قایقرانی چالیدره را به مزایده گذاشته و آگهی آن را منتشر نمودند. با همکاری مشاورین محترم شرکت، اسناد شرکت در مزایده خریداری و شرکت توسعه و عمران با برگزاری جلسات متعدد آنالیزی دقیق از میزان درآمد و هزینه های قایقرانی چالیدره، مبلغ 132.000.000.000ریال را برای سه سال پیشنهاد نمود. بعد از اعلام نتایج مزایده مشخص شد که یکی از سهام‌داران شرکت توسعه و عمران با رقم 142.000.000.000 ریال برنده مزایده شده اند.

در مرحله دوم تعداد 27 غرفه فاز یک به مزایده گذاشته شد. باز هم مکاتبات متعددی انجام شد. متاسفانه باز هم مکاتبات مورد توجه قرار نگرفت و مزایده برگزار شد. شرکت بر اساس راهبرد حضور حتمی در چالیدره  در مزایده 27 غرفه شرکت نمود. با بررسی‌های زیادی که انجام شد، قیمت غرفه‌های مختلف با تلورانسی بین 20 تا 100 درصد کارشناسی شد. اسناد مزایده خریداری و شرکت در مزایده منطقه نمونه گردشگری شرکت نمود. از مجموع 27 غرفه شرکت برنده 5 غرفه شد. 20 غرفه به یک بهره بردار و دو غرفه دیگر توسط دو بهره بردار دیگر تعیین تکلیف گردید.

غرفه هایی که شرکت توسعه و عمران در مزایده برنده شد به شرح زیر می باشد.

1- غرفه شماره شش به مساحت حدودا 13 متر مربع با کاربری خشکبار و عسل بسته‌بندی

2- غرفه شماره هفده به مساحت حدود 30 متر مربع با کاربری فست فود

3- غرفه شماره بیست و پنج به مساحد حدود 7 متر مربع با کاربری فرچیپس و تخمه داغ و پاپ کرن

4- غرفه شماره سی و سه به مساحد حدود 335 متر مربع در دو طبقه با کاربری کشتی پذیرایی در سطح آب

5- غرفه شماره سی و پنج به مساحت حدود 5 متر مربع با کاربری بلال

مبلغ مقطوع اجاره غرف 4.995.222.219 (چهارمیلیارد و نهصد و نود و پنج میلیون و دویست و بیست و دو هزار و دویست و نوزده ریال) می باشد. ریز درآمدها و فروش غرف در صورت‌های مالی پیوست این گزارش به تفکیک ارائه شده است.

8- تشکیل جلسات هیأت مدیره و بازرسین

از زمان تشکیل رسمی هیأت مدیره در تاریخ 24/02/1397 تعداد 33 جلسه رسمی با حضور موثر تمامی هیأت مدیره و بازرسین محترم برگزار گردید. برای جلوگیری از اسراف و تبذیر و کاهش هزینه‌ها، تمامی سیستم‌های کامپیوتری و میزهای اداری به صورت امانی از سوی مدیرعامل محترم تامین گردید و شرکت در این خصوص هزینه قابل توجهی انجام نداده است.

 9- صدور برگه های سهام

پاسخگویی به مراجعات حضوری کلیه اعضا به صورت مرتب انجام شد. شرکت در تمام ایام سال به جز روزهای تعطیل پاسخگوی سهام داران عزیز بوده و تعداد 1507 برگه سهام تا 29/12/1398 صادر شده است. این معادل صدور 75.35 درصد برگه‌های سهام اعضا می‌باشد.

10- پروژه اقامتی شرکت توسعه و عمران با نام عمارت سلیمان طرقبه

همزمان با راه‌اندازی غرف چالیدره و شروع گردش مالی مناسب برای شرکت و پوشش دادن هزینه‌های جاری، نیاز به یک انبار بزرگ جهت پشتیبانی غرفه‌های چالیدره احساس شد. بر این اساس یک باب منزل مسکونی قدیمی (منزل شهید سلیمانزاده) در محله قلعه‌نو به صورت کامل برای مدت 5 سال به رهن کامل در اختیار گرفته شد. این منزل با بیش از 30 متر حاشیه خیابان و داشتن حیاطی بزرگ و خانه‌های متعدد قدیمی، جهت طراحی و راه‌اندازی یک مرکز اقامتی مناسب تشخیص داده شد. بر همین اساس عملیات بازسازی این منزل انجام شده سوئیت‌های اقامتی آن افتتاح شد. علاوه بر انتقال دفتر شرکت به این محل منتقل شد. همچنین در تاریخ 14/11/1399 مجوز واحد بومگردی درجه 2 به شماره مجوز 12608/12840/992 از وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی اخذ شد.                                                                   

11- پیگیری خرید سهام سد چالیدره با همکاری جناب آقای دکتر دهقان عضو محترم حقوقدانان شورای نگهبان

یکی از خواسته‌های به حق مردم شهرستان طرقبه شاندیز، سهیم شدن در منافع فراوان منطقه نمونه گردشگری چالیدره می‌باشد. بر همین مبنا، شرکت توسعه و عمران شهرستان از ابتدا تشکیل، پیگیری و درخواست نمودن این خواسته برحق مردم شهرستان را در اولویت کاری خود قرار داد. این موضوع در جلسه دیدار با آقای دکتر دهقان نماینده اسبق مردم محترم شهرستان طرقبه شاندیز و چناران در مجلس شورای اسلامی مطرح و با حمایت ایشان در مسیر پیگیری جدی قرار گرفت. بر همین مبنا مدیرعامل شرکت توسعه و عمران در یک مصاحبه مفصل با فصلنامه چشمه عسل، مطالبه مردم شهرستان را از استاندار مطرح کردند. این خواسته طی یک نامه مفصل به دفتر استاندار ارسال و در یک مقطع زمانی دیگر، اصل نامه مجدد به دست خود استاندار داده شد. مجموع پیگیری ها منجر به برگزاری جلسه با حضور جناب آقای دکتر دهقان، جناب آقای حسینی فرماندار، جناب آقای خادم پیر شهردار طرقبه و جناب آقای غلامی ریاست محترم شورای اسلامی شهر طرقبه گردید. در این جلسه آقای دکتر دهقان بر حق مردم شهرستان در سهیم شدن از منافع منطقه گردشگری چالیدره تاکید کرده و خواستار واگذاری قسمتی از سهام سازمان همیاری های استانداری و شهرداری طرقبه به مردم شهرستان طرقبه شاندیز شده‌اند. نظر به رضایت ضمنی جناب استاندار از این موضوع، همچنان پیگیر اجرایی شدن این خواسته بر حق مردم شهرستان طرقبه شاندیز هستیم.

12- اخذ نمایندگی توزیع گاز مایع بوتان

با پیشنهاد جناب آقای عابدخراسانی عضو محترم شورای اسلامی شهر طرقبه و همچنین مساعدت بخشدار محترم، اخذ مجوز نمایندگی گاز بوتان در دستور کار قرار گرفت. بعد از رایزنی و پیگیری های مستمر در مسیر جاده کمربندی طرقبه، کنار رستوران طاق بستان یک واحد تجاری کرایه و نمایندگی توزیع گاز مایع بوتان فعال گردید. با توجه به تجهیز این مرکز و همچنین فروش قابل توجیه آن می‌توان گفت بیش از 80درصد هزینه‌های شرکت توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز، هم اکنون از محل این نمایندگی پرداخت می‌شود.

12- احداث و راه اندازی اکو کمپ کوهستانی طرقبه

گردشگری در شهرستان طرقبه و شاندیز بر اساس شناخت و تحلیل وضع موجود سایت و اهداف توسعه گردشگری پایدار و رعایت ملاحظات مدیریتی مناطق حفاظت شده و همچنین پیشنهادات طرح طبیعت گردی استان خراسان رضوی صورت می‌گیرد. زمین مورد نظر جهت احداث کمپینگ واقع در محدوده رشته کوه بینالود و قله فلسکه در شهرستان طرقبه، و در بالاتر از جاده اصلی روستای دهبار می¬باشد. مساحت زمین حدود دو هکتار می باشد و در بین اراضی ملی موجود در آن منطقه از شرایط بهتری برخوردار است. از ویژگی‌های آن می توان به چشم انداز مناسب و نزدیکی آن به جاده اصلی و روستاهای کلاته آهن، کردینه و دهبار اشاره کرد. با توجه به اینکه افراد و اقشار مختلف به فراخور امکانات مالی خود اقدام به سفر نموده و تلاش می‌نمایند تا غبار خستگی ناشی از زندگی شهری را از تن بربایند، لذا لازم است تا متناسب با امکانات مالی آنها، تأسیسات با قیمت‌ها و سطوح مختلفی طراحی و اجرا گردند، عدم توجه به این واقعیت می‌تواند تبعات گسترده اجتماعی و اقصادی در برداشته باشد بطوری که ما شاهد آن هستیم، در مناطقی که گردشگران به صورت انبوه به آنها مراجعه می¬نمایند پدیده خیابان خوابی گردشگران تبدیل به یک معضل اجتماعی در میان جوامع میزبان شده است. لذا موضوع احداث کمپینگ در مناطق و مسیرهای عمده گردشگری با هدف ساماندهی گردشگرانی است که مایل هستند در دامان طبیعت به استراحت پرداخته و به دنبال محل‌های امن برای گذراندن شب می‌باشند.

شهر طرقبه در مجاورت شهرستان مشهد و مرکز استان قرار دارد و يكي از مناطق خوش آب و هواي اين استان است و به دلیل قرار گرفتن در دامنه‌های رشته کوه بینالود از آب و هوایی خنک نسبت به دیگر شهرستان‌های استان برخوردار است. شهر طرقبه و شاندیز و روستاهای مختلف اطراف آن از معروف‌ترین مکانهای خوش آب و هوای شهرستان طرقبه شاندیز و استان خراسان رضوی است که به دلیل دارا بودن آب و هوای خنک کوهستانی تفرجگاه مردم شهر مشهد و استان خراسان رضوی است. محدوده مورد نظر برای ایجاد کمپینگ اقامتی- تفریحی در روستای دهبار قرار می‌گیرد.. مکاتبات اولیه آن با اداره ورزش و جوانان انجام شده است. طرح توجیهی برای پروژه مورد نظر تهیه و جلساتی نیز با اداره منابع طبیعی در خصوص واگذاری انجام شده است.  

13- پیگیری جهت اخذ 10 هکتار زمین از زمین‌های قابل واگذاری منابع طبیعی جهت احداث نهالستان سنجد

با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر طرقبه و همچنین وضعیت اقلیمی این شهرستان کاشت نهال سنجد و باغستان آن می‌تواند علاوه بر بالا بردن ضریب پایداری خاک به لحاظ اقتصادی مثمر ثمر باشد. جلسات متعددی در این خصوص با هماهنگی مشاور محترم شرکت جناب آقای شاکری برگزار و امکان انجام این طرح بررسی شد

14- پیگیری جهت اخذ مجوز پارکینگ خودروهای توقیفی در طرقبه از سوی نیروی محترم انتظامی 

این موضوع به پیشناهد جناب سرهنگ حسین پور، فرمانده وقت نیروی انتظامی شهرستان طرقبه شاندیز پیگیری شد. در تاریخ 10/09/1398 طی نامه شماره 275 از ایشان درخواست شد که بر اساس ماده 5 قانون تاسیس شرکت های توسعه و عمران شهرستانی مصوب مجلس شورای اسلامی به جهت مشارکت شهروندان در منافع عمومی شهرستان، مجوز پارکینگ خودروهای توقیفی شهر طرقبه به این شرکت داده شود. از آنجا که برای شروع کار نیاز به زمین بزرگ چند هکتاری نیاز بود و همچنین با توجه به هزینه‌های اجرایی اولیه و همچنین برآورد نیاز بیش از 3 میلیاردتومان وجه نقد جهت تسویه خودروهای موجود در پارکینگ فعلی روبروی هتل بزرگ طرقبه، و همچنین طی بررسی های کارشناسی و مشورت با متخصصین این حوزه به دلیل نبود نقدینگی این موضوع از دستور کار پیگیری شرکت خارج شد. از آنجاییکه این طرح از طرح هایی است که می‌تواند درآمد سرشاری برای شرکت ایجاد نماید، توصیه می‌شود، مدیران بعدی در صورت صلاحدید و وجود نقدینگی نسبت به پیگیری مجدد موضوع اقدام نمایند.

15- مواردی دیگر از پیگیری‌های انجام شده و یا در حال انجام

در طول سال 1398  که شرکت رسماَ تأسیس و فعّالیّت خود را آغاز نمود، پروژه‌ها، طرح‌ها و پیشنهادات زیادی از سوی دوستان سهام‌دار، اعضای هیأت مدیره، مدیران شهرستان و دلسوزان شهر ارائه شد. تمامی آنها در دفتر مخصوصی ثبت و به صورت مورد به مورد پیگیری و بررسی و کارشناسی شد. در این میان صدها جلسه و ساعت‌ها وقت برای بررسی هر کدام از پیشنهادات صرف شد تا آنها که منطقی‌تر و اجرایی‌تر هستند شناسایی شوند. آنچه در ذیل به صورت تیتروار اشاره شده است تنها تعدادی از مهم‌ترین‌های آن می‌باشد که صرفا جهت اطلاع اعضای محترم مجمع ارائه شده است و گرنه موارد آنها بسیار بیشتر از آنچه درج شده می‌باشد.

 • 1- پیگیری مکاتبات انجام شده توسط فرمانداری در خصوص اخذ مجوز پمپ بنزین
 • 2- برنامه ریزی و پیگیری‌های اولیه در خصوص اخذ پروانه فعالیت گردشگری سلامت، احداث اقامتگاه بومگردی و کمپ‌های گردشگری، توسعه بازارهای صنایع دستی و ...
 • 3- پیگیری در خصوص خرید و یا اخذ مجوز ارائه خدمات مسافرتی و گردشگری (بند ب)
 • 4- پیگیری و برگزاری جلسات متعدد در خصوص طرح پیست دوچرخه سواری در سد چالیدره
 • 5- پیگیری و بررسی کارشناسی نحوه اخذ مجوز بهره برداری از ارغوان‌های شهرستان از طریق اداره منابع طبیعی شهرستان
 • 6- پیگیری و بررسی کارشناسی نحوه اخذ مجوز بهره برداری از گیاهان دارویی شهرستان طرقبه شاندیز از طریق اداره منابع طبیعی شهرستان
 • 7- رایزنی با مدیران عامل شرکت‌های توسعه و عمران کشور و همفکری و هم‌افزایی در راستای پیشبرد اهداف مندرج در قانون شرکت‌های توسعه و عمران کشور. (اصلاح ماده 5 قانون تاسیس شرکت های توسعه و عمران و همچنین اضافه شدن یک بند به ماده 3 اساسنامه در جهت اصلاح امور شرکت های توسعه و عمران)
 • 8- جلسه با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نوروزی نماینده محترم معین شهرستان در خصوص شرکت توسعه و عمران
 • 9- مکاتبه با جناب آقای مهدی گلکار در خصوص آمادگی برای خرید و یا مشارکت و یا عقد قرارداد BOLT پیرامون زمین معروف به بازه نربو
 • 10- درخواست برون سپاری خدمات کفن و دفن شهر طرقبه

 در نهایت می‌توان اینطور بیان کرد که شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز در بدترین شرایط اقتصادی تشکیل و فعال شد به طوری که در هنگام پذیره نویسی نرخ دلار بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی مبلغ 1200تومان و در هنگام ثبت رسمی شرکت که حدود 12 ماه بعد از آغاز پذیره نویسی شکل گرفت، نرخ دلار در بازار آزاد ایران رقمی معادل 17500 تومان خرید و فروش می‌شد.

مجموعه مدیریت شرکت توسعه و عمران شهرستان در راستای کنترل هزینه‌های جاری شرکت که در راستای افزایش بی سابقه قیمت‌ها و تورم شدید کالاها و ملزومات مصرفی تبلور یافته است، توانست هزینه‌ها را تا حد توان کنترل و  صرفه جویی نماید. 

همچنین در همین راستا علاوه بر حفظ نقدینگی کامل، توانست از محل سود اوراق مشارکت بانکی و سود سپرده های بانکی و همچنین سرمایه گذاری در حوزه گردشگری بر دارایی‎‌های  شرکت بیافزاید. تلاش مجموعه هیأت مدیره شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز این است که با درایت و آرامش و دوری از هیجانات کاذب اقتصادی و سرمایه‌ای مسیری مطمئن با پایین ترین خطر ریسک پذیری را ریل گذاری نماید، تا قطار پیشرفت و ترقی این شرکت بتواند هرچند آرام و آهسته، اما مطمئن و تاثیر گذار به سمت توسعه و عمران شهرستان حرکت نماید.

 

و من الله التوفیق

هیئت مدیره شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز

بهمن ماه 1399