احمد حسین زادگان، در مراسم پانزدهمین دوره  معرفی تعاون‌های برتر استان که در سالن شماره یک استانداری مازندران برگزار  شد، با بیان اینکه باید تعاون در ۲۵ درصد اقتصاد کشور نقش داشته باشد،  اظهارکرد: در این راستا، ریل گذاری و فرهنگ سازی اهمیت زیادی دارد.

وی با تاکید بر اینکه توجه در بخش تعاون به  عنوان نهاد فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی حائز اهمیت است، تصریح کرد: برای رونق  بخش تعاون همه مسئول هستیم و باید برای توسعه کارهای جمعی فرهنگ سازی کرد.

استاندارمازندران بر توسعه زمینه ارتباطی و  صادراتی محصولات بخش تعاون با کشورهای همسایه تاکید کرد و گفت: تعاونی‌ها  می‌توانند در همه بخش‌ها از جمله ایجاد شرکت‌های بین المللی و حمل و نقل  فعالیت داشته و با این ظرفیت‌ در بازار کشورهایCIS حضور یابند؛ دولت نیز  وظیفه دارد بدون توجه به مسائل سیاسی از تعاونی‌ها حمایت کند.

حسین زادگان گفت: توسعه  فعالیت‌های تعاونی امری اساسی بوده و ریل گذاری برای توسعه این بخش باید از سوی دولت صورت گیرد 

در ادامه حسن خیریان پور، معاون هماهنگی  امور اقتصادی استانداری مازندران با اشاره به هدف گذاری ۴۰۰۰ هکتاری برای  توسعه صنایع چوب در استان، اظهار کرد: احیای واحدهای ورشکسته از جمله  برنامه‌های اصلی است.

 وی افزود: خروج واحدهای تملیک شده از تملک بانک‌ها و توسعه زراعت چوب از دیگر برنامه‌های جهش تولید بوده است.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری  مازندران از ایجاد اسکله‌های چند منظوره در ساحل خزر با ۱۶۵ نقطه  مکان  یابی برای ایجاد اسکله خبر داد و گفت: تاکنون مجوز ایجاد ۷۰ اسکله به صورت  بدون نام اخذ شده است، تعاونی‌ها نیز می‌توانند در این عرصه ورود کنند.

 خیریان‌پور در بخش دیگری از سخنان خود به   اصلاح نژاد دام، بذر و ارقام باغداری و باغبانی، توسعه گیاهان دارویی و  تکمیل پایانه‌های صادراتی اشاره و اظهار کرد:  تکمیل فاز اول پایانه صادرات  محصولات شیلاتی و آبزیان، پایانه برنج و گل و گیاه از دیگر برنامه ها برای  جهش تولید است.

علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری  و میاندرود در مجلس نیز با اشاره به اینکه رویکرد اقتصاد در بخش خصوصی است  به اهمیت نقش تعاون در اقتصاد استان و کشور تاکید کرد و گفت:  نقش مشارکت  تعاون در اقتصاد کشور حدود ۴ درصد بوده ،  این درحالی است که طبق برنامه  باید  به ۱۰ درصد می‌رسید.

 وی با اشاره  به  مشکلات در بخش تعاون  خاطرنشان‌کرد: بخش تعاون با نرخ تسهیلات ۱۸ تا ۲۵ درصد نمی‌تواند به اهداف  خود دست یابد، کاهش نرخ بهره ها در حوزه تعاون از ضروریات است .

 نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای  اسلامی افزود:در مازندران شرکت‌های فراوانی با قیمت‌های ناچیز به بخش  خصوصی واگذار شد؛ درحالی که می‌شد آنان را به بخش تعاون نیز واگذار کرد و  از این طریق تعاونی ها  نیز قوت می گرفتند.

 بابایی کارنامی بر ضرورت توسعه تعاونی‌های  دانش بنیان تاکید کرد و گفت: واگذاری‌های اصل ۴۴ از جمله تأکیدات در بخش  تعاون بوده که حرکتی موثر برای توسعه است.

منبع: ایسنا