متن پیام حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به مناسبت روز ملی تعاون به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بدینوسیله "روز ملی تعاون" (۱۳شهریور) را که "سالروز تصویب قانون بخش  تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران" (مصوب ۱۳۷۰) نیز می‌باشد، به همه اعضای  تعاونیها و کارآفرینان و حامیان الگوی بین‌المللی تعاون تبریک می‌گویم.

تجمیع سرمایه‌های خرد مردمی و سازماندهی منابع انسانی کارآفرین و کارجو  از جمله اصلی‌ترین کارکردهای تعاونی‌هاست و بر همین اساس در همه کشورها از  نظام کسب وکار تعاونی به عنوان مدلی کارآمد با رویکرد اقتصادی و اجتماعی  برای توانمندسازی آحادجامعه و مردمی‌سازی اقتصاد و گسترش عدالت اجتماعی یاد  می‌شود.

خوشبختانه در ایران اسلامی، تعاون و یاریگری هم در فرهنگ دینی و هم در  سنت‌های اجتماعی مردم به نیکویی وجود دارد و از دیرباز همواره مردمان این  مرز و بوم برای مواجهه با مشکلات گوناگون و پاسخگویی به نیازهای مشترک، به  تعاون و تعاونگری گرایش داشته‌ و دارند و بویژه این تعاون و همدلی را در  عرصه‌های گوناگون بعد از انقلاب اسلامی نشان داده‌اند.

در شرایط کنونی اقتصادی و در سال جهش تولید و با توجه به وجود تحریم‌های  ظالمانه بین‌المللی، نقش و جایگاه تعاونی‌ها در هدایت نقدینگی و  دارایی‌های مردمی به منظور کمک به ایجاد کسب‌وکارهای مولد و کارآفرینی  اجتماعی و نیز در بهبود معیشت و رفاه اجتماعی از اهمیتی مضاعف برخوردار  است.

سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، سیاستهای کلی بخش تعاونی، قانون  اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، سند توسعه بخش تعاون و ده‌ها سند  سیاستی موجود در کشور نیز بر حمایت همه‌جانبه از توسعه بخش تعاونی در کشور  تاکید کرده‌اند و بر این اساس از کلیه دستگاه‌های اجرایی انتظار دارم با  تمام توان ضمن انجام تکالیف مقرر در اسناد مذکور با وزارت تعاون کار و رفاه  اجتماعی برای پیشبرد برنامه های مورد نظر بویژه در "ایجاد و توسعه نظام  شفافیت و نوآوری در بخش تعاونی" و "بهبود حمایتها و مشوقهای موثر بر ایجاد و  گسترش تعاونیها و گسترش عضویت و سرمایه گذاری در تعاونیها" همکاری کرده و  نهایت اهتمام خود را بکار گیرند. 

 با تبریک مجدد روز و هفته تعاون، از همه کنشگران حوزه تعاون میخواهم  برای توسعه بیش از پیش فرهنگ تعاون و یاری یکدیگر، سهم و نقش تعاونی‌ها در  توسعه اقتصادی کشور را بیش از پیش افزایش دهند.

 حسن روحانی

 رئیس جمهوری اسلامی ایران