شهرستان بافت یکی از قدیمی‌ترین شهرستان‌های استان کرمان است. این شهرستان  در جنوب غربی این استان قرار گرفته و مرکز آن شهر بافت است و تا کلانشهر  کرمان ۱۵۶کیلومتر فاصله دارد. نام قدیم این شهرستان گئومات می‌باشد که یکی  از شاهان ساسانیان به یکی از نوادگان خود این بلاد را هدیه داده‌است. گفته شده‌است این منطقه در کنار منطقه معروف تپه یحیی بوده که بسیار خوش آب و  هوا بوده‌است. بافت منطقه‌ای کوهستانی و سردسیر است. تعدادی از مردم این  شهرستان طی هزاره گذشته از استان فارس به آنجا مهاجرت نموده‌اند. جمعیت این  شهرستان در سال ۱۳۸۵ و تاقبل از جدایی شهرستان‌های رابر و ارزوئیه برابر  با ۱۴۵٫۰۱۴ نفر بوده‌است. این شهرستان تا سال ۱۳۸۸  شهرهای رابر و ارزوئیه را نیز شامل می‌شده‌است. براساس سرشماری سال ۱۳۹۰  جمعیت فعلی شهرستان بافت ۷۵٬۹۴۰ نفر است. شهرستان بافت توسط سازمان بهداشت  جهانی (WHO) به عنوان یکی از ۷۰ شهر سالم ایران و  یکی از هزار شهر سالم جهان معرفی شده است. ارتفاع شهر بافت از سطح دریا  ۲۲۸۰ متر است که در برخی نواحی شهر بافت به ۲۳۱۵ متر از سطح دریا هم می‌رسد  و بافت از شهرهای مرتفع ایران و بلندترین شهر بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت  ایران محسوب می‌شود.

تاریخچه

اندر موجودیت بافت آورده‌اند که در قرن اول هجری بافت یکی از حوزه‌های  سیرجان بوده و چون صفاریان در این دوره در بلاد کرمان منشأ خدماتی  بوده‌اند، به احتمال وافر در بافت هم اثرات خیرشان ردی داشته‌است، در اواخر  قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری به بخش‌هایی از بافت و حومه اقطاع  می‌گفتند و چون بافت ما سنش به دوره سلجوقیان قد کشید، تنی چند از اولاد  ملک قاوَرد یا همان سلجوقیان کرمان در قسمت‌هایی از بافت مانند رابر سکنا  گزیده و بر مردم آنجا حکمرانی می‌کردند. در دوره قراختائیان یکی از  حکمرانان کرمان، حکمرانی بافت و ارزوئیه را به جلال الدین بن سلطان قطب  الدین واگذار کرد. در دوره آل مظفر برخی پادشاهان در بافت و ارزوئیه به  تاخت و تاز مشغول بوده و جنگ امیر مظفر با شیخ ابواسحاق در بافت روی  داده‌است. در دوره صفویه افشارها در بافت ظهور پیدا کردند و سرآغاز افشاری  خود را اوایل همین عصر صفوی به سال ۹۱۶ ه. ق با رئیس ایلی درگاه قلی بیگ بر  کرسی بافت نشاندند و بر همین اساس به بافت در آن زمان اقطاع افشار  می‌گفتند. در دوره نادری ساکنان بافت (طوایف اقطاع و افشار) از حمایت  نادرشاه نه تنها بهره نجستند، بلکه گرفتار نادری نادرشاه شدند و همین بس  وقتی که نادر به کرمان آمد، چون خاندان قلی بیگ افشار را فربه دید، فربه  بودن خاندان قلی بیگ را بهانه قرار داد و سر او را در سوراخ تنگی در دیوار  گذاشتند و با طناب و دو گاو سر از تن خاندان قلی بیگ جدا کردند. پس از بی  مهری‌های نادر شاه به بافت، تاریخ بافت به زندیه رسید، در این دوره ۸ هزار  سوار و تفنگچی کریم خان زند به سرکردگی نضیرخان لاری حاکم لار که قصد تصرف  کرمان را داشت، ابتدا وارد ارزوئیه و از آنجا به اقطاع آمدند و سپس به قصد  تصرف کرمان از بافت برفتند؛ و اما در دوره قاجار و قاجاریه، بافت بصورت  ملوک الطوایفی اداره می‌شد و هر ناحیه اش برای خود کلانتر و یا کدخدایی  می‌داشته‌است. میرزاحسین وزیر، علی محمد خان، عدل السلطان، ملا غلامحسین  خان بافتی (امین الرعایا)، صمدالله شیبانی (امین دیوان) و مرآت اسفندیاری  از آن جمله حاکمان و کلانتران بوده‌اند. در اواخر همین دوره بخش وسیعی از  بافت تحت نفوذ غنجعلی خان افشار، ایلخان بزرگ قرار گرفت و بعد از او حاکمیت  اقطاع و افشار به برادرش هژبرالسلطنه واگذار شد. افراد دیگری مانند مرتضی  قلی خان سرهنگ، میرزا خان سرتیپ و فرزندش احمد علی خان ایلخانی نیز حاکم  بافت بوده‌اند. خلاصه آنکه در دوره قاجاریه، افشارها نقش مهمی در حکومت  داشتند و در سال ۱۲۰۷ ه. ق به دستور آقامحمدخان قاجار، فتحعلی شاه به قصد  تصرف کرمان عازم می‌شود و نخست به سیرجان واز آنجا به بافت ورود پیدا  می‌کنند. گروهی از ریش سپیدان و بزرگان از جمله:آخوند ملا محمدصالح بافتی،  حیدرخان هشونی و امیر باقر گوغری به گرمی از او و سپاهش استقبال کردند تا  اینکه فتحعلی شاه حکمرانی بافت را به میرزا حسین پسر آقا علی واگذار کرد و  به رابر حمله‌ور شد، مردم رابر به سختی با او مقابله کردند ولی در نهایت  قلعه رابر به محاصره و تصرف فتحعلی شاه درآمد.مارکوپولو، جهانگرد معروف از  بافت عبور کرده است

وجه تسمیه

نام قدیم این شهرستان باخته بوده که بعدها به باخت تبدیل شده و در نهایت اکنون بافت نامیده می‌شود

غار طرنگ

این غار در مجاورت روستای طرنگ و کوه طرنگ در 70 کیلومتری شهرستان بافت و  230 کیلومتری جنوب غربی شهر کرمان واقع شده است. غار آهکی طرنگ به عنوان  یکی از مهم‌ترین و طولانی‌ترین غارهای استان کرمان در نوع خود بی‌نظیر و  دارای مناظر و جلوه‌های طبیعی بسیار زیبا و پدیده‌های شگفت‌انگیز است.  دهانه غار حدود 6 متر است و در ارتفاع حدوداً 3000 متری از سطح دریا واقع  شده است. طول مسیر پیموده شده غار تقریباً 500 متر است و عرض راهروها و  تالارهای آن از 1 تا 15 متر متغیر است. در انتهای غار حوضچه آبی وجود دارد.  این غار در گذشته توسط هیئت کوهنوردی کرمان شناسایی و مسیرها و دالان‌ها و  دهلیزهای غار علامت‌گذاری و برخی نام‌گذاری شده‌اند و در طول غار علائم و  فلش‌هایی جهت راهنمایی افراد وجود دارد. پیمایش این غار مستلزم در اختیار  داشتن تجهیزات فنی لازم است. در اعماق غار طرنگ دمای هوا در تمام فصول  تقریباً معتدل و ثابت (بین 14 تا 20 درجه سانتی‌گراد) است و از تهویه  نسبتاً خوبی برخوردار است به طوری که در هیچ نقطه از غار کمبود هوا و  اکسیژن احساس نمی‌شود فقط به دلیل وجود گرد و غبار بهتر است از ماسک  استفاده شود. در این غار تعداد قابل توجهی خفاش زندگی می‌کنند.

غار شب پره

این غار در شمال پارک ملی خبر در مسیر دره‌ای با همین نام در شهرستان بافت  واقع شده است که منتهی الیه این دره به پایین قله چاه برف می‌رسد. طول این  غار تقریباً 70 متر و قطر دهانه آن 30 متر و ارتفاع آن 15 متر می‌باشد. از  زیبایی‌های داخل غار می‌توان به سنگ‌های آهکی کاملاً دگرگون شده اشاره  نمود که به مرمر تبدیل شده‌اند. از دیگر زیبایی‌های این غار وجود  قندیل‌هایی است که در صورت فراوانی بارندگی‌های سالانه، از سقف غار آب  می‌چکد. در قسمت انتهایی غار چاهی وجود دارد که به وسیله انسان و به دلایل  نامعلومی حفر شده است. بر روی دیواره انتهایی غار لکه‌های سیاه رنگی وجود  دارد که اهالی محل آن را مومیایی می‌نامند که خاصیت معجزه‌آسایی در درمان  شکستگی استخوان دارد. علت به وجود آمدن آن نفوذ آب در رگه‌های سنگ آهک و  بیرون آمدن آن از سوی دیگر است.مسیر رسیدن به غار بسیار آسان بوده و برای  رسیدن به آن نیازمند صرف یک ساعت پیاده‌روی می‌‌باشد که همین امر سبب شده  است هر سال تعداد زیادی از علاقه‌مندان از این مکان دیدن نمایند.

آبشار بنگان

آبشار بنگان در شمال روستای بنگان در 15 کیلومتری شمال شرقی شهر بافت در  منطقه‌ای کوهستانی و سردسیر واقع شده است. ارتفاع این آبشار که در دامنه  کوه‌های لاله‌زار قرار گرفته است به بیش از 15 متر می‌رسد.

آبشار سه کاسه

این آبشار در یک کیلومتری جنوب روستای جهان‌جان در 25 کیلومتری شهرستان  بافت در مسیر جاده اصلی بافت- کرمان قرار دارد. آبشار سه کاسه پس از ریزش  از یک ارتفاع 10 متری سنگی وارد سه کاسه پلکانی می‌گردد و به همین دلیل به  این نام مشهور شده است. این آبشار درون تنگه رودخانه جهان‌جان واقع است.  این رودخانه پس از تشکیل آبشار، مسیر خود به سمت جنوب در میان دره را ادامه  می‌دهد و پس از عبور از بن گود به سد بافت می‌ریزد

 

گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین