درجلسه علنی روز یکشنبه مورخ بیست و هشتم آذرماه یک هزار و سیصد و هشتاد و نه مجلس شورای اسلامی تصویب قانون تأسیس شرکت‌های توسعه و عمران شهرستانی مشتمل‌ بر پانزده ماده و نه تبصره به تصویب رسید و در تاریخ 15/10/1389 به تأیید شورای نگهبان نیز رسید. هیئت وزیران در جلسه مورخ 26/06/1391 بنا به پیشنهاد شماره 30538/1 مورخ 27/04/1390 وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به استناد ماده (14) قانون تأسیس شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی – مصوب 1389 – اساسنامه شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستان را تصویب و ابلاغ نمود.
در ماده یک این قانون آمده است، "به منظور تـسریع در رشد و توسعه شهرستان‌ها، هدایـت منابع مردمـی به بخش‌های تولیدی، بسترسازی برای ورود بخش‌های تعاونی و خصوصی به فعّالیّت‌های اقتصادی و انجام طرح‌هایی که به دلیل افزونه‌زا (رانت‌زا) بودن آن، امکان واگذاری به بخش خصوصی وجود ندارد، شرکت‌هایی با عنوان «شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی» که تابع قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و قانون اجرای سیاستهای کلی اصل (44) قانون اساسی می‌باشند، براساس این قانون تشکیل می‌گردد." همچنین در ماده 2 این قانون آمده است که "اعضاء این تعاونی‌ها کلّیه افراد حقیقی متولّد یا ساکن یا شاغل در آن شهرستان می‌باشند."
در ادامه مواد این قانون که در راستای حمایت و پشتیبانی محکم از شرکت‍های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی می‌باشد در ماده پنج این قانون تسریع شده است که "دولت و سازمان‌های وابسته می‌توانند فعّالیّت‌ها، طرح‌ها، زمین‌ها و املاک قابل واگذاری در بخش‌های تولیدی، توزیعی و خدماتی را در مواردی که برگزاری مزایده به صرفه و صلاح نباشد با تأیید یکی از کمیسیون‌های دولت از طریق ترک تشریفات مزایده در اختیار شرکت‌های تعاونی موضوع این قانون قرار دهند." و همچنین در ذیل همین ماده با ذکر یک تبصره توضیح داده شده است که "به هیأت واگذاری موضوع ماده (39) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجراء سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم(44) قانون اساسی اجازه داده می‌شود بدون رعایت ترتیب مندرج در ماده (20) قانون مذکور، سهام بنگاههای دولتی که کالاها و خدمات تولیدی آنها در شهرستان عرضه می‌شود را در همان شهرستان از طریق مذاکره به تعاونی‌های موضوع این قانون واگذار نماید."
در ماده شش این قانون این طور بیان شده است که "شرکت‌های تعاونی موضوع این قانون می‌توانند در تملّک اراضی واقع در بافت‌های فرسوده شهری و روستایی مصوّب شورای عالی شهرسازی و معماری و کمیسیون‌های ماده(5) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری از طریق پرداخت حقوق دولتی، از تسهیلات قوانین مربوط به تملک اراضی واقع در طرح‌های مصوّب شهری و روستایی استفاده نمایند. و همچنین طبق ماده نه قانون تأسیس شرکت‌های توسعه و عمران شهرستانی به این شرکت‌ها اجازه داده شده است "در مواردی که شرکت تعاونی، سرمایه‌گذاری در طرح یا طرح‌هایی را برای توسعه شهرستان ضروری بداند به‌صورت شرکت مادرتخصصی(هلدینگ) عمل نموده و با تشکیل شرکت‌های اقماری زمینه را برای سرمایه‌گذاری فراهم می‌نماید." و یا اینکه بر طبق ماده سیزده "تعاونی‌ها برای مدیریت منابع خود مجاز به خرید اوراق بهادار هستند."
 آنچه مشخص است در حوزه تصویب این قانون وسعت و میدان کاری بسیار گسترده‌ای در نظر گرفته شده است تا این شرکت‌ها بتوانند، مردم بومی شهرستان را در منافع مادی و معنوی همان شهرستان سهیم سازند. همچنان که در ماده ده این قانون تاکید شده است، "حوزه فعالیت تعاونی‌های مذکور محدود به حوزه شهرستان است و این شرکتها مجاز به انجام فعالیت‌های مستقل برون شهرستانی نیستند. تأسیس دفاتر فرعی فراتر از محدوده شهرستان مشمول این ممنوعیت نمی‌گردد."
از آنجا که شهرستان طرقبه شاندیز یکی از شهرستان‌های خاص و منحصر به فرد در سطح استان خراسان رضوی و حتّی به لحاظ حجم پذیرایی از میهمانان و زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) در سطح کشور یکتا و بی‌نظیر می‌باشد، تعدادی از مسئولین آینده‌نگر و فهیم شهرستان تصمیم گرفتند برای راه اندازی و افتتاح این شرکت تصمیمات جدّی اتخاذ نمایند. بر همین اساس هیئت مؤسس این شرکت با عضویت جناب آقای حسینی فرماندار محترم شهرستان، جناب آقای خادم پیر شهردار محترم شهر طرقبه، جناب آقای نکاحی، شهردار محترم شهر شاندیز، جناب آقای محمّد عابد خراسانی عضو شورای اسلامی شهر طرقبه و همچنین جناب آقای محمّد هدایتی، عضو محترم شورای اسلامی شهر شاندیز تشکیل شد.
در اوّلین مرحله از آغاز این فعّالیّت جلسات منظم و گسترده‌ای در شهر طرقبه برگزار شد و آقای محمّد عابد خراسانی عضو محترم شورای اسلامی شهر طرقبه در مساجد و جلسات خصوصی و عمومی و همچنین جلسات برگزار شده در محل شورای اسلامی شهر طرقبه نحوه فعّالیّت این شرکت را توضیح و ضرورت تشکیل آن در سطح شهرستان را تبیین نمودند.
همزمان با این فعّالیّت‌ها تبلیغات برای شروع پذیره‌نویسی سهام این شرکت آغاز و مجموعاَ در دو شهر طرقبه و شاندیز بیش از دوهزار نفر از اهالی بومی و ساکن شهرستان نسبت به ثبت نام و خرید سهام این شرکت اقدام نمودند. بعد از اتمام تاریخ پذیره نویسی سهام، برنامه‌ریزی برای تشکیل مجمع عمومی و انتخاب هیئت مدیره برای شروع رسمی فعّالیّت‌های شرکت آغاز شد.
از آنجا که تعداد سهام‌داران این مجمع بیش از پانصد نفر می‌باشد، طبق قانون انتخابات به صورت (دو مرحله‌ای) برگزار گردید. انتخابات به صورت دو مرحله‌ای بدین صورت می‌باشد که اعضا و سهامداران به جای حضور خود در مجامع عمومی نمایندگانی را انتخاب می‌کنند، تا آنها به نیابت و وکالت آنها در جلسات مجامع عمومی شرکت نمایند. بر مبنای تعداد سهامداران در شهر طرقبه نیاز به انتخاب شصت نماینده و در شهر شاندیز نیاز به انتخاب بیست نماینده وجود داشت که بعد از تبلیغات گسترده برای تشویق سهامداران به ثبت‌نام در انتخابات مجمع عمومی تعداد نود و هشت نفر ثبت نام کرده و اسامی آنها طی طلاعیه‌ای به اطلاع سهامداران رسانده شد.
انتخابات (مرحله اول) مجمع عمومی شهرستان در تاریخ 30/09/1396 در شهر شاندیز و در روز جمعه مورخ 1/10/1396 در محل حسینه سفلی شهر طرقبه برگزار شد. بیش از هزار نفر از سهامداران در انتخابات مجمع مرحله اول دو شهر طرقبه و شاندیز شرکت و از بین نود و هشت کاندیدای فوق الذکر در طرقبه به شصت نفر و در شاندیز به بیست نفر رای دادند. بعد از برگزاری انتخابات در دو شهر طرقبه و شاندیز اسامی هشتاد نفر منتخبین مجمع عمومی شرکت تعاونی توسعه و عمران مشخص و اعلام شد. (لیست کامل اعضای مجمع در وبسایت شرکت درج شده است.)
بعد از مشخص شدن اعضای مجمع عمومی تبلیغات برای ثبت نام عضویت در هیئت مدیره آغاز شد. علاوه بر سایت‌های اینترنتی و کانال‌های مختلف تلگرامی و شبکه‌های اجتماعی با تک تک سهامداران به صورت تلفنی تماس گرفته شد و از آنها برای ثبت نام و عضویت در هیئت مدیره دعوت به عمل آمد. در نهایت بعد از به پایان رسیدن مدت زمان ثبت نام برای شرکت در هیئت مدیره تعداد پنجاه نفر ثبت نام و اعلام آمادگی کردند. بر اساس ماده هفت قانون تأسیس شرکت‌های توسعه و عمران شهرستانی، "به منظور احراز صلاحیت و حُسن انتخاب مدیرعامل، اعضاء هیأت ‌مدیره و بازرسان شرکت تعاونی علاوه بر شرایط عمومی مندرج در اساسنامه این شرکت‌ها، اداره‌ تعاون شهرستان موظّف است با استعلام از نیروی انتظامی، دادگستری و همچنین اداره اطلاعات شهرستان و همچنین وفق ماده (38) اصلاحی قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب 5/7/1377 نسبت به بررسی و تعیین صلاحیّت داوطلبان اقدام نماید."پروسه ثبت نام و تایید صلاحیت نامزدهای شرکت در انتخابات هیئت مدیره و بازرسین شرکت تعاونی حدود شصت روز (دوماه) زمان را به خود اختصاص داد و در نهایت بعد از استعلام مراجع سه گانه تعداد سی و هفت نفر کاندیدای هیئت مدیره و پنج نفر کاندیدای سمت بازرسی شرکت اعلام شد.
در تاریخ 14/01/1397 آگهی دعوت اوّلین مجمع عمومی عادی (مرحله دوم) شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز (در شرف تأسیس) به اطلاع منتخبین مجمع عمومی رسانده شد و طی یک نامه رسمی که تحویل تمامی اعضای مجمع عمومی گردید، از آنها برای شرکت در جلسه دعوت به عمل آمد. در روز چهارشنبه مورخ 12/02/1397 همزمان با نیمه شعبان روز میلاد با سعادت حضرت مهدی (عج) انتخابات با دستور جلسه زیر برگزار شد.

1-بررسی و تصویب اساسنامه
2-انتخاب اعضای اصلی و علی‌البدل هیئت مدیره وفق اساسنامه عمومی
3-انتخاب بازرس یا بازرسان علی‌البدل وفق اساسنامه تصویبی
4-دادن ماموریت به اعضای هیئت مدیره جهت ثبت تعاونی
5-تعیین روزنامه کثیرالانتشار برای درج تصمیمات و آگهی‌های تعاونی
در ساعت نه و سی دقیقه صبح جلسه با حضور شصت و یک نفر از اعضای مجمع رسمیت پیدا کرده و دستورات جلسه برگزار شد.
انتخابات هیئت مدیره با نظم و ترتیب بسیار عالی به صورت کاملا شفاف و قانونی با حضور نماینده محترم اداره تعاون و همچنین نماینده هیئت مؤسس و تعدادی از مسئولین برگزار و در نهایت اعضای هیئت مدیره به شرح زیر بر اساس حروف الفبا انتخاب شدند.

1-           محمّدجواد برزگر
2-           یاسر رضوی
3-           جواد عابد خراسانی
4-           محمّدرضا عظیمی طرقدری
5-           محمّد قالیباف
6-           مهدی گلکار طرقبه
7-           محمّد همایونی حصار

اسامی بازرسین به ترتیب حروف الفبا
1-           اعظم عباسیان حصار
2-           محمّد معمرزاده
3-           علیرضا وفاکیش
بعد از اتمام انتخابات و مشخص شدن اعضای هیئت مدیره و بازرسین شرکت در جلسه‌ای که در تاریخ 19/02/1397 در محل فرمانداری شهرستان با حضور هیئت مؤسس، نماینده اداره تعاون و منتخبین هیئت مدیره و بازرسین شرکت برگزار شد، صورتجلسه تحویل و تحول اسناد شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز از هیئت مؤسس به هیئت مدیره انتخابی قرائت و توسط حاضرین امضاء شد.
در این جلسه فرماندار محترم شهرستان جناب آقای حسینی ضمن عرض خوش آمدگویی به منتخبین از کلیه اعضای انتخابی خواست که بدور از جریانات سیاسی، قومی و قبیله‌ای به منافع مشترک مردم در شهرستان بیاندیشند و تمام توان خود را برای ایجاد توسعه و عمران شهرستان به کار گیرند. وی ظرفیت‌های این شهرستان را بسیار غنی ذکر کرد  این که شرکت می‌تواند برابر با اساسنامه و قوانین شرکت در آن وارد شود. از جمله ایشان به حوزه‌های گردشگری، کشاورزی، صنایع بسته‌بندی، تورگردانی، برگزاری جشنواره‌های مختلف که با اقلیم روستاها عجین شده و همچنین اجرای پروژه‌های عمرانی اشاره کرد. بعد از تحویل و تحوّل و دریافت مدرک و مکاتبات قبلی شرکت تعاونی مراحل ثبت شرکت آغاز شد. انشاءا... بعد از ثبت شرکت مراحل صدور برگه سهام سهامداران آغاز خواهد شد.
بر اساس تبصره یک ماده هفت قانون فوق الذکر "اعضاء هیأت مدیره در قبال عملکرد شرکت تعاونی مسؤولیت مشترک دارند و موظف به پاسخگویی می‌باشند." بر همین اساس بنا داریم به صورت مرتّب از طرق مختلف مخصوصاَ وبسایت شرکت به آدرس www.ttotsh.ir و همچنین نشریه چشمه عسل و کانال‌های ارتباطی در شبکه‌های اجتماعی آخرین اخبار و اطلاعات شرکت را در اختیار سهامداران عزیز قرار دهیم.
لازم است به اطلاع سهامداران عزیز برسانیم به زودی وبسایت شرکت فعّال و خدمات متنوعی را به سهامداران عزیز ارائه خواهد داد. همچنین علاقمندان به همکاری در حوزه‎‌های مختلف می‌توانند از طریق وب سایت نسبت به ارسال رزومه کاری و تحصیلی خود اقدام نمایند تا در صورت نیاز به کار در پروژها و طرح‌های شرکت از آنان دعوت به عمل آید. بر اساس مفاد اساسنامه شرکت مجاز به استفاده از افراد خارج از مجموعه سهامداران خود نمی‌باشد و شرط عضویت در شرکت تعاونی یکی از ضروریات اصلی برای ثبت نام در این حوزه می‌باشد.همچنین لازم به توضیح است که پروژه‌ها و طرح‌های مهمّی در حال پیگیری می‌باشد که به زودی اطلاعات و اخبار آنها در اختیار سهامداران محترم قرار خواهد گرفت.

 

توضیحات:این گزارش در نشریه شماره 94 چشمه عسل منتشر شده است.