"به منظور تـسریع در رشد و توسعه شهرستان‌ها، هدایـت منابع مردمـی به بخش‌های تولیدی، بسترسازی برای ورود بخش‌های تعاونی و خصوصی به فعّالیّت‌های اقتصادی و انجام طرح‌هایی که به دلیل افزونه‌زا (رانت‌زا) بودن آن، امکان واگذاری به بخش خصوصی وجود ندارد، شرکت‌هایی با عنوان «شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی» که تابع قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و قانون اجرای سیاستهای کلی اصل (44) قانون اساسی می‌باشند، براساس این قانون تشکیل می‌گردد."

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت سهامداران محترم شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز و عرض سلام خدمت تمامی همشهریان عزیزمان در شهرطرقبه و شهر شاندیز و همچنین همشهریان عزیز ساکن در روستاهای شهرستان طرقبه شاندیز. از آنجا که وبسایت شرکت تعاونی با آدرس اینترنتی www.ttotsh.ir  راه اندازی و هم اکنون کانال اصلی ارتباطی ما با سهام‌داران می‌باشد، با این حال تصمیم داریم در هر شماره چشمه عسل گزارشی هر چند کوتاه از فعالیت‌های شرکت تعاونی ارائه دهیم.

بعد از تشکیل اوّلین جلسه هیئت مدیره در تاریخ 24/02/1397 و اخذ تصمیمات لازم برای پیگیری ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها و رسمیّت یافتن فعّالیت‌های قانونی شرکت تعاونی بلافاصله روند پیگیری اداری ثبت آغاز شد و هم اکنون بعد از گذشت دو ماه توانستیم تمامی مراحل قانونی ثبت شرکت در اداره کل تعاون استان خراسان را به سرانجام برسانیم. لازم به توضیح است که پروسه اداری ثبت شرکت شامل دو مرحله اساسی می‌باشد. 1- ثبت شرکت در اداره کل تعاون و اخذ مجوز از سامانه تشکیل شرکت تعاونی‌ها 2- ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها که شروع آن بعد از انجام مرحله اول خواهد بود.

به دلیل اینکه روال انجام امور اداری ثبت این شرکت برای اداره تعاون استان خراسان رضوی و شهرستان مشهد دقیق تعریف نشده بود، مجبور بودیم رفت و امدهای مکرّری بین این دو اداره داشته باشیم و همچنین نواقص کار را نیز مرحله به مرحله تکمیل نماییم که بعضا بسیار زمان‌بر می‌شد. به هرحال باید مدارک مورد نیاز را آماده و ارسال می‌کردیم. این مدارک عبارت بودند از:

 1. رونوشت موافقت نامه اولیه اداره کل تعاون جهت تاسیس
 2. تاییدیه بانکی مبنی بر واریز یک سوم سرمایه ثبتی تعاونی
 3. اساسنامه تعاونی توسعه وعمران امضاء شده توسط کلیه اعضا اصلی و علی البدل و مسئولین برگزاری انتخابات مجمع و ...
 4. آگهی دعوت اولین مجمع عمومی عادی (مرحله دوم)
 5. صورتجلسه مجمع عمومی عادی مرحله دوم
 6. لیست حضور اولین مجمع عمومی شرکت تعاونی
 7. صورتجلسه هیئت مدیره
 8. گزارش هیئت موسس شرکت تعاونی
 9. مدارک شناسایی هیئت موسس (شامل شناسنامه و کارت ملی فرماندار و شهردار طرقبه شاندیز و همچنین دو نفر اعضای شورای اسلامی شهر طرقبه و شاندیز)
 10. فهرست اسامی و مشخصات کامل اعضاء سهامدار (تهیه و تکمیل اطلاعات کامل 2000 سهامدار یکی از اصلی‌ترین و زمانبرترین کارهای هیئت مدیره بود)
 11. مشخصات کامل اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل و بازرسان شرکت تعاونی و چندین مورد دیگه که شرح آن از حوصله این بحث خارج خواهد بود.

اداره تعاون در بدو کار شرکت را به سامانه وزارت تعاون به نام (سامانه تشکیل) ارجاع داد. کلیه اطلاعات اعضا به صورت بسیار جزئی باید در این سامانه ثبت می‌شد. ثبت دو هزار نفر اطلاعات با جزئیات و به صورت دقیق و رفع خطاهای پیاپی سامانه از جمله کارهای وقت گیر و دردسرساز اداره تعاون بود که با دقت و حوصله به پایان رسید و بعد از حدود  دقیقا دوماه توانستیم مجوز ثبت را از اداره تعاون دریافت نماییم. در نامه شماره 80498 مورخه 26/04/1397 که خطاب به سرکار خانم شریعت زاده ریاست محترم اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری مشهد صادر شده آمده است: به موجب بند 4 ماده 51 و بند 28 ماده 66 قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب 13/06/1370 مجلس شورای اسلامی، مدارک تشکیل شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز: کد 17155 ارسال می شود. لازم به ذکر است که هنوز قسمت اصلی کار یعنی ثبت در اداره ثبت شرکتها باقی مانده و خود این مرحله هم بسیار زمان بر و طولانی خواهد بود.

با تصویت هیئت مدیره یک وکیل که از سوی اداره تعاون استان معرفی شد برای پیگیری کارها انتخاب و قرارداد با ایشان منعقد شد. کلیه مدارک تحویل وکیل شرکت شده است تا روند پیچیده و پرپیچ و خم اداره ثبت شرکت‌ها سریعتر انجام شده و بتوانیم فعالیت‌های رسمی شرکت را آغاز نماییم. در این میان کارهای گسترده و پیگیری‌های دیگری نیز انجام شد که گوشه‌ای از آنها به شرح ذیل می‌باشد.

1- جلسه با فرماندار محترم شهرستان و معرفی اعضای هیئت مدیره و بررسی شیوه ها و راهکارهای فعالیت‌‌های شرکت

2- جلسه با امام جمعه محترم شهر طرقبه جناب آقای ایزدی و استفاده از رهنمودهای ایشان برای ادامه کار

3- پیگیری برای اجاره دفتر شرکت که با رایزنی‌های انجام شده و پیگیری‌های فراوان قرارداده اجاره طبقه دوم ساختمان آقای حاجی زاده در فلکه مرکزی طرقبه (جنب بانک ملت) به عنوان دفتر شرکت تنظیم شد. سهامداران محترم می‌توانند بعد از ثبت رسمی شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها و اطلاع رساندی آن که از طرق مختلف انجام خواهد شد، جهت کسب اطلاعات و انجام امور اداری سهام خود همه روزه در ساعات اداری به دفتر شرکت تعاونی مراجعه نمایند.

4- راه اندازی وب سایت شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان به آدرس www.ttotsh.ir. لازم به توضیح است که وب سایت هم اکنون فعال بوده و از این به بعد اطلاع رسانی ها و اخبار شرکت به صورت مرتب در این وبسایت منعکس خواهد شد و سهامداران عزیز می توانند از این به بعد از طریق وبسایت شرکت پیگیر اقدامات انجام شده باشند.

5- پیگیری مجوز حمل و نقل برون شهری و برگزاری جلسه اوّلیه با جناب آقای علی آبادی رئیس محترم اداره راهداری شهرستان طرقبه شاندیز

6- جلسه با جناب آقای بابایی مسئول محترم معاینه فنی شهر طرقبه و مشاوره در خصوص راه اندازی معاینه فنی و پیگیری‌های اوّلیه اخذ مجوز شماره گذاری پلاک خودرو

8- برگزاری چندین جلسه با کارشناسان حوزه برق برای راه اندازی نیروگاه برق خورشیدی 1مگا‌واتی در شهرستان توسط شرکت تعاونی

9- رایزنی با جناب آقای کریمیان در فرمانداری شهرستان جهت استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه شهرستان

10- شرکت در نشست تخصصی مدیران عامل شرکت‌های توسعه و عمران کل کشور در شهرستان محلات (استان مرکزی)

11- برگزاری جلسه تخصصی با مهندس مهدیان مدیرعامل محترم بانک توسعه تعاون کشور جهت آشنایی با راهکارهای استفاده از تسهیلات حوزه تعاونی

12- نشست تخصص با جناب آقای مهندس کلانتری معاون محترم وزیر تعاون، رفاه و کار و امور اجتماعی در حاشیه نشست تخصصی مدیران عامل شرکت های توسعه و عمران کل کشور

13- شرکت در نشست تخصصی با حضور مدیر عامل صندوق توسعه ملی و بررسی راهکارهای استفاد از ظرفیت های صندوق

14- شرکت در نشست تخصصی صندوق حمایت توسعه تعاون

15- جلسه و رایزنی با مدیران عامل شهرستانهای گلپایگان، طالقان، نجف آباد اصفهان، شیراز، قم، اسکو و گرمسار و استفاده از تجارب آنها در حوزه شرکتهای تعاونی توسعه و عمران

16- تکمیل و به روزرسانی کامل بایگانی و پرونده‌های سهامداران شرکت تعاونی

17- پیگیری تهیه و چاپ برگه‌های سهام و برنامه ریزی برای تحویل به سهامداران بعد از ثبت رسمی شرکت تعاونی

و...

البته نامه نگاری‌های بسیاری نیز با مراجع دیگر انجام شده که بعد از رسیدن به نتایج مثبت از طریق وب سایت و یا گزارش‌های آتی در نشریه چشمه عسل به اطلاع دوستان خواهد رسید.

راهبرد هیئت مدیره شرکت تعاونی استفاده حداکثری از توان کلیه نیروهای متخصص شهرستان بوده و در این راه تلاش خودمان را خواهیم کرد تا بتوانیم از ظرفیت‌های بی‌نظیر شهرستان در حوزه‌های فنّی و مهندسی و سایر حوزه‌های مورد نیاز حداکثر استفاده را بنماییم. علاقمندان به همکاری در حوزه‌های مختلف می‌توانند به وبسایت شرکت مراجعه و از منوی "فرصت‌های شغلی" فرم مربوط را تکمیل نمایند.  هم اکنون در حال شناسایی افراد متخصص و کارآمد در حوزه‌های مختلف جهت اتاق فکر شرکت تعاونی هستیم و در گزارشات آتی به معرفی این عزیزان خواهیم پرداخت.  

همچنین در آخرین دیدار با فرماندار محترم شهرستان طرقبه شاندیز و ارائه گزارش از روند فعالیت‌های صورت گرفته، جناب حسینی فرماندار محترم شهرستان در جهت ارتباط با مدیران محترم شهرستان و معرفی بیشتر شرکت تعاونی و همچنین ارتباط با شوراهای روستاها و دهیاران محترم دستورات لازم را صادر فرمودند که به زودی اجرایی خواهد شد.

 

هیئت مدیره شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز