در تاریخ 1397/05/27 مدیرعامل و هیئت مدیره شرکت تعاونی توسعه و عمران  شهرستان طرقبه شاندیز با آقای دکتر محمّد دهقان نماینده محترم مردم طرقبه،  شاندیز و چناران در مجلس شورای اسلامی دیدار کردند. در این دیدار یکساعته  عابدخراسانی مدیر عامل شرکت تعاونی توضیحاتی را در مورد مراحل شروع و آغاز  فعالیت‌های تأسیس شرکت و اقدامات انجام گرفته بعد از آن تا اکنون ارائه  کرده و ضمن برشمردن گوشه‌ای از مشکلات کاری ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها و  اداره تعاون استان خراسان رضوی در مورد اقدامات انجام گرفته توضیحاتی  ارائه کرد.
عابد خراسانی گفت: از تاریخ پانزدهم خردادماه سال هزار و سیصد و نود و شش که درخواست اوّلیه تشکیل تعاونی توسط هیئت مؤسس محترم به اداره تعاون ارائه شده است تا هم اکنون که بیش از 14 ماه می‌گذرد، مراحل هجده‌گانه ثبت شرکت مرحله به مرحله با صرف انرژی و وقت بسیار زیاد توسط دست‌اندرکاران و عوامل اجرایی شرکت تعاونی و خصوصا پیگیری‌های فرماندار محترم شهرستان جناب آقای حسینی و همچنین جناب آقای عابدخراسانی عضو شورای اسلامی شهر طرقبه و جناب آقای هدایتی عضو محترم شورای اسلامی شهر شاندیز و توجه ویژه شهردار شهر طرقبه جناب آقای خادم پیر و شهردار محترم شهر شاندیز جناب آقای نکاحی سپری شده است و هم اکنون در اخرین مرحله آن قرار دارد که تخمین زده می‌شود تا یک ماه آینده به نتیجه نهایی خود برسد. مدیرعامل شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان طرقبه شاندیز در انتها آمارهایی از میزان افراد عضو شده، میزان سهام شرکت و مبلغ تعهدی اعضا و مبلغ دریافتی حال حاضر را به آقای دکتر دهقان نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی ارائه داده و از ایشان درخواست نمود، در جهت گسترش فعالیت‌های شرکت تعاونی و رسیدن به اهداف اصلی قانون گذار که تسریع در رشد و توسعه شهرستان‌ها، هدایت منابع مردمی به بخش‌های تولیدی، بسترسازی برای ورود بخش‌های تعاونی و خصوصی به فعالیت‌های اقتصادی و انجام طرح‌هایی که به دلیل افزونه زا (رانت زاد) بودن آن، امکان واگذاری به بخش خصوصی وجود ندارد، مانند همیشه سهام‌داران این شرکت تعاونی را که همانا اهالی محترم شهرستان طرقبه و شاندیز هستند، از حمایت‌های خود منتفع سازند. 

دکتر دهقان نماینده محترم مردم طرقبه، شاندیز و چناران در مجلس شورای اسلامی ضمن عرض خیرمقدم و آرزوی موفقیت برای هیئت مدیره توضیحاتی را ارائه دادند. ایشان گفتند: در هنگام تصویب قانون شرکت‌های توسعه و عمران شهرستانی صحبت‌های بسیار زیادی در مجلس شد اما کلّیت آن صحبت‌ها این بود که این شرکت‌ها بناست کارهای بزرگ و کلان در سطح شهرستان‌ها انجام دهند. قرار نیست این شرکت‌ها رقیب شرکت‌های خصوصی باشند و بخواهند با شرکت‌های کوچک و فعّال در سطح شهرستان به رقابت برخیزند. 

ایشان مهم‌ترین ویژگی این شرکت‌ها را سرمایه اجتماعی آن عنوان کردند و گفتند: باید تلاش شود افراد مورد اعتماد مردم در این شرکت‌ها جذب شوند تا اعتمادزایی افزایش پیدا کند. هر چه دامنه عضویت مردم شهرستان در این شرکت بیشتر باشد، قدرت چانه زنی و پیگیری مطالبات مردم شهرستان برای اجرای پروژه‌ها و انجام آن بزرگتر و بیشتر خواهد بود. دکتر دهقان گفتند: باید هیئت مدیره راهکاری برای مشارکت روستاها پیدا کنند و سعی کنند ضمن برنامه‌ریزی روستا به روستا نسبت به جذب و عضویت اهالی روستاهای شهرستان اقدام کنند. ایشان معتقد بودند که بعضی از روستاها با در نظر گرفتن جمعیت ثابت و متغیر آن در حد یک شهر جمعیت دارند. 

ایشان حضور مردم خطّه شاندیز در این شرکت را حتمی و الزامی دانسته و گفتند: نبودن شاندیز و مردم شاندیز در این شرکت قطعا یک خسارت است. دکتر دهقان از هیئت مدیره خواستند که نگاهشان به پروژه‌های بزرگ و کلان در سطح شهرستان باشد. وی گفت: باید ابر پروژه گردشگری در شهرستان تعریف شود و با توجه به حجم عظیم مردمی که سالانه از سراسر ایران به شهرستان وارد می‌شوند، اجرای این قبیل پروژه‌ها هم سودآور است و هم توجیه دارد. همچنین ایشان توصیه کردند با توجه به راهکار‌های قانونی دیده شده در اساسنامه این شرکت تعاونی ضمن تشکیل شرکت‌های اقماری و هلدینگ نسبت به جذب سرمایه‌گذار برای پروژه‌ها اقدام شود. 

در ادامه آقای دکتر دهقان پیشنهاد کردند که شرکت تعاونی می‌تواند جهت خرید کلّ سهام سدچالیدره با استانداری وارد مذاکره شود. ایشان همچنین چندین مورد پروژه اجرایی گردشگری مناسب جهت پیگیری معرفی کرده و تاکید کردند از تخصص نیروهای جوان و بومی شهرستان در این شرکت به صورت گسترده استفاده شود. تأسیس یک شرکت مهندسین مشاور می‌تواند یکی از مهم‌ترین برنامه‌های پیش روی شرکت باشد که کمک شایانی به تعریف و توسعه و اجرای طرح‌های گردشگری و ... در شهرستان می‌کند.